Czy masz alergię na smog?

Alergie to choroba cywilizacyjna – liczba osób zmagających się z uczuleniami stale wzrasta. Obecnie, co 3 Polak cierpi z powodu alergii. Problem ten jest szczególnie nasilony w przypadku dzieci – dotyczy aż 50% najmłodszych. Eksperci jednoznacznie wskazują, że jedną z głównych przyczyn znacznie częstszego występowania uczuleń jest smog.

Spis treści

Plaga alergii

Alergia na smog

Alergia to objawiająca się katarem, łzawieniem oczu, drapaniem w gardle i swędzeniem skóry nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pozornie nieszkodliwy czynnik – taki jak np. pyłki roślin, sierść zwierząt czy konkretny rodzaj jedzenia. W naszym środowisku nie pojawiają się nowe, naturalne alergeny – dlaczego więc pacjentów poradni alergologicznych wciąż przybywa? Większa podatność współczesnego człowieka na alergię w dużej mierze wynika z powszechnego stosowania różnych środków chemicznych i antybiotyków w produkcji żywności – powodują one osłabienie układu odpornościowego, co w efekcie prowadzi do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia alergii. Innym, istotnym czynnikiem jest smog – poważne źródło chemicznych alergenów, ale również medium transportujące i kumulujące wszelkie alergeny naturalne.

Smog a alergie

Smog to mieszanina gazów, takich jak tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, lotnych związków organicznych i ozonu, oraz mikroskopijnych cząsteczek – pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Jego głównym źródłem w naszym kraju jest tzw. niska emisja – zanieczyszczenia pochodzą przede wszystkim z zabudowy jednorodzinnej, ze spalania kiepskiej jakości paliw stałych w przestarzałych piecach. Zawarte w smogu związki chemiczne negatywnie wpływają na pracę układu oddechowego i krwionośnego, mogą być przyczyną alergii, a w przypadku osób uczulonych na alergeny naturalne – potęgować jej objawy.

Wśród drobnych cząsteczek stałych, znajdujących się w smogu, znajdują się również naturalne alergeny, takie jak pyłki roślin, drobiny kurzu czy sierść zwierząt. Sklejają się one ze sobą, tworząc mieszankę niebezpieczną dla wszystkich osób, cierpiących na alergie wziewne. Smog zwiększa mobilność czynników alergizujących – mogą się one kumulować i przemieszczać na wiele kilometrów. Ponadto, ciągły kontakt z dużą dawką alergenów może doprowadzić do wystąpienia uczulenia nawet u osób do tej pory zdrowych.

Alergia na smog?

Po każdym wyjściu z domu czujesz się osłabiony, masz problemy z koncentracją? Dopadają Cię duszności, kaszel, cierpisz z powodu wysypek i łzawiących oczu? Wykonaj testy alergologiczne – pomogą one ustalić, który z alergenów wywołuje niepożądane reakcje Twojego organizmu. Jeśli badania nic nie wykazały, można podejrzewać, iż objawy wywołane zostały kontaktem z zanieczyszczonym powietrzem. Smog, poza transportem alergenów, wywołuje podrażnienie dróg oddechowych i ogólne osłabienie organizmu. Nie ma na niego leków odczulających – pomoże jedynie odpowiednia profilaktyka.

Jak ustrzec się przed alergizującym wpływem smogu?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, w pełni chroniącym przed szkodliwym wpływem smogu, byłaby zmiana otoczenia na mniej zanieczyszczone – co, niestety, przeważnie nie jest możliwe. Jeśli jednak chcesz zminimalizować ryzyko alergii i innych dolegliwości zdrowotnych, stosuj się do poniższych zasad:

  • nie ćwicz na świeżym powietrzu podczas smogu – podczas treningu, dochodzi do głębokiej wentylacji, więc cząstki smogu mogą wnikać do oskrzeli i pęcherzyków płucnych, skąd przenikają do układu krwionośnego i działają toksycznie na cały organizm,
  • gdy normy jakości powietrza są wielokrotnie przekroczone, koniecznie załóż maseczkę,
  • po powrocie do domu, przepłucz skórę i włosy, oczyść nos i jamę ustną – pozbędziesz się w ten sposób pyłów,
  • podczas silnego smogu, nie otwieraj okien w mieszkaniu.

Smog jest szczególnie szkodliwy dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, chorych na astmę i cierpiących z powodu alergii – przy wyjątkowo złej jakości powietrza, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie powinny one wychodzić z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *