Wszystko, co musisz wiedzieć o książeczce sanepidowskiej

Książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, zwana potocznie książeczką sanepidowską, jest dokumentem wymaganym do pracy w wielu zawodach. Kto musi ją posiadać i w jaki sposób się ją wyrabia?

Czy książeczka jest nadal wymagana?

Książeczka sanepidowska

Według znowelizowanych przepisów z 2008 roku, książeczka sanepidowska oficjalnie nie obowiązuje, gdyż została zastąpiona przez orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych – ustawa jednak nie doprecyzowuje, jak powinno wyglądać takie orzeczenie, z tego względu, w wielu przychodniach nadal stosuje się formę książeczek. Inną formą orzeczenia jest zaświadczenie – dokument w takiej formie jest również w zupełności wystarczający.

Kto musi wyrobić książeczkę?

Książeczka sanepidowska jest wymagana w przypadku osób, które:

  • mają kontakt z żywnością, wodą przeznaczoną do spożycia lub lekami (m.in. kucharze, kelnerzy, pomoc kuchenna),
  • mają kontakt z dużą ilością ludzi (hostessy, obsługa imprez masowych),
  • mają kontakt z dziećmi do 6 roku życia.

Dawniej, do zawodów wymagających książeczki zaliczało się również fryzjerów i kosmetyczki. Regulujące tę kwestię przepisy zostały jednak zniesione.

Jak wyrabia się książeczkę sanepidowską?

By wyrobić książeczkę, należy wykonać stosowne badania laboratoryjne. Do sanepidu należy dostarczyć materiał do badań na takie zakażenia jak dur brzuszny, dur rzekomy A, B i C, inne zakażenia pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella oraz na nosicielstwo prątków gruźlicy. Po otrzymaniu wyników, należy udać się do lekarza medycyny pracy. Przeprowadza on wywiad z pacjentem i badanie lekarskie oraz analizuje dostarczone wyniki badań. Na tej podstawie, stwierdza on brak przeciwwskazań do wykonywania danej pracy bądź czasowe lub trwałe przeciwwskazania do zawodu. Zarówno przeciwwskazanie trwałe, jak i czasowe, uniemożliwia podjęcie pracy, w której badana osoba miałaby kontakt z lekami lub żywnością.

Jak długo ważne są badania sanitarno-epidemiologiczne?

Aktualnie obowiązujące przepisy nie precyzują, po jakim czasie należy ponownie wykonać badania. To lekarz, na podstawie wyników badań i informacji na temat wykonywanej pracy podejmuje decyzję, czy orzeczenie podpisane zostanie np. na rok, czy bezterminowo. Często lekarze w książeczce wbijają pieczątkę, informującą, że kolejne badania wykonać należy „zgodnie z rozporządzeniem” – ze względu na formę obecnych przepisów, interpretacja takiej adnotacji jest w praktyce dowolna, gdyż, jak wspomniano wyżej, nie podano w nich interwałów pomiędzy badaniami. W efekcie, o tym, czy pracownik z takim wpisem ma ważne badania, czy nie, zadecydować może jedynie urzędnik, przeprowadzający kontrolę sanepidowską zakładu.

Koszty wyrobienia książeczki sanepidowskiej

Koszty wyrobienia książeczki powinny być pokrywane przez pracodawcę, jednakże przeważnie pracodawcy poszukują osób, które mają już ważne badania sanitarno-epidemiologiczne. To znacząca oszczędność, w szczególności dla małych przedsiębiorstw z dużą rotacją pracowników. Jeśli więc musisz wyrobić książeczkę samodzielnie, musisz liczyć się z następującymi kosztami:

  • zakup książeczki sanepidowskiej – ok. 2 zł,
  • badania laboratoryjne w sanepidzie – ok. 110 zł,
  • badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych u lekarza medycyny pracy – ok. 50 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *