Zawał serca przed 30-tką. Jak mu zapobiec?

Zmiany w stylu życia, które zaszły w przeciągu ostatnich 20 lat, powodują, że coraz więcej osób młodych przechodzi zawał. W 40-50% przypadków jest on śmiertelny. Jak ustrzec się przed zawałem?

Skąd bierze się zawał serca?

Zawał rozwija się zwykle z choroby niedokrwiennej serca, będącej wynikiem miażdżycy naczyń. Czynnikami ryzyka, mogącymi wywołać miażdżycę, są:

 • wysokie stężenia LDL (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów we krwi,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • palenie papierosów,
 • otyłość brzuszna,
 • cukrzyca,
 • stres,
 • siedzący tryb życia.

Dwa z wymienionych wyżej czynników zwiększają ryzyko zawału serca 4-krotnie, trzy – 10-krotnie. Jeśli należysz do grupy ryzyka, profilaktycznie udaj się do kardiologa na kontrolę.

Zawał – zagrożenie już przed 30 rokiem życia

Zawał serca

Stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu, zawały serca występowały  przeważnie u osób po 45. roku życia, częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Obecnie, 10% wszystkich przypadków zawałów dotyczy osób, które nie ukończyły 45 lat. Możliwe, że jest ich znacznie więcej. U osób młodych, przed trzydziestką, zawał przebiega wyjątkowo gwałtownie i ciężko – nie wiadomo, ile dotkniętych tym schorzeniem, młodszych osób zmarło w drodze do szpitala i z tego względu nie widnieje w oficjalnych statystykach zawałowych.

Nowoczesny tryb życia – katorga dla serca

Coraz więcej siedzimy, coraz mniej się ruszamy, jemy coraz gorsze, tłustsze jedzenie, a do tego żyjemy w ciągłym stresie. Negatywne nawyki, wyrobione już w najmłodszych latach, bezpośrednio wpływają na ryzyko wczesnego zawału. Co 5, polski nastolatek cierpi z powodu nadwagi lub otyłości i ma podwyższone ciśnienie krwi. Prawie 10% nastolatków pali papierosy. Ponadto, blisko 20% młodzieży, zamiast pełnowartościowych posiłków do szkoły, wybiera niezdrowe, wysokokaloryczne przekąski. Te czynniki bezpośrednio wpływają na ryzyko wystąpienia zawału, nawet w młodym wieku.

U osób między 20, a 30 rokiem życia sytuacja nie wygląda lepiej. Tu głównym czynnikiem, sprzyjającym zawałom, jest ciągły stres i przemęczenie. Jednoczesne studiowanie i praca zawodowa czy ciągłe wyrabianie nadgodzin, w połączeniu z jedzeniem byle jakich posiłków na mieście i paleniem „na odstresowanie” sprawiają, że coraz więcej zawałów notuje się właśnie w tej grupie wiekowej.

Czym objawia się zawał?

Zawał serca objawia się w przypadku mężczyzn w sposób typowy – silnym, długotrwałym bólem za mostkiem, połączonym z dusznościami, zawrotami głowy, zimnymi potami, zmęczeniem i silnym lękiem. U kobiet zawał zazwyczaj ma niespecyficzne, łatwe do pomylenia z innymi chorobami objawy, takie jak:

 • przypominające zgagę pieczenie,
 • nudności i wymioty,
 • nagłe, ogólne osłabienie,
 • problemy z oddychaniem,
 • nagły ból mięśni,
 • ból za mostkiem, pod lewym łukiem żebrowym, za łopatką – słabszy, niż w przypadku typowego zawału.

W przypadku podejrzenia zawału, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Profilaktyka przeciwzawałowa – ważna w każdym wieku

By zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia zawału, pozbądź się czynników ryzyka – rzuć palenie, zadbaj o zdrową, bogatą w warzywa, owoce i ryby dietę, unikaj nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, systematycznie uprawiaj sport, postaraj się ograniczyć stres. Co jakiś czas badaj cholesterol i stężenie cukru we krwi oraz kontroluj ciśnienie tętnicze. W przypadku niepokojących wyników, skonsultuj się z kardiologiem – konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego.