Grypa, przeziębienie czy alergia? Jak rozpoznać ich objawy?

W sezonie jesienno-zimowym często masz zatkany nos lub męczy Cię kaszel? Zastanawiasz się, czy znowu dopadło Cię przeziębienie, grypa, a może cierpisz na niewykrytą alergię? Poznaj objawy tych schorzeń i dowiedz się, jak je leczyć.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

katar

Przeziębienie jest częstym schorzeniem, dotykającym osoby dorosłe nawet 4 razy w ciągu roku. Jest ono wywołane różnorodnymi wirusami, m.in. koranawirusami, rynowirusami, adenowirusami, parwowirusami, enterowirusami. Grypę wywołują z kolei różnorodne, mutujące co sezon wirusy grypy, oznaczane literami A, B i C. „Zwykłe” przeziębienie i grypa mają kilka, wspólnych objawów, jednak po ich nasileniu łatwo określić można, z którą chorobą mamy do czynienia. Do podstawowych objawów grypy, które mogą występować również przy przeziębieniu, zalicza się:

 • gorączkę – przy grypie jest ona bardzo wysoka, przeważnie wynosi od 38 do nawet 41°C i utrzymuje się przez około 2-4 dni; w przypadku przeziębienia gorączka nie zawsze występuje, przeważnie chory ma jedynie tzw. stan podgorączkowy (temperaturę od 37 do 37,7°C),
 • osłabienie, bóle mięśni i stawów – objawy bardzo nasilone w przypadku grypy, dolegliwości bólowe dotyczą całego ciała; przy przeziębieniu osłabienie i bóle mogą występować, jednak ich nasilenie jest niewielkie, nie obejmują całego ciała i nie występują przez cały okres trwania choroby,
 • ból głowy – przy grypie bardzo silny i trudny do pozbycia się z pomocą leków przeciwbólowych, może mu również towarzyszyć światłowstręt; w przypadku przeziębienia, bóle są lżejsze i łatwe do uśmierzenia,
 • katar – typowy objaw przeziębienia, rzadziej występujący w przebiegu grypy,
 • kaszel – przy grypie napadowy, męczący, w pierwszej fazie choroby suchy, następnie przechodzący w mokry; przy przeziębieniu występuje zwykle lekkie pokasływanie, któremu towarzyszy ból gardła.

Ponadto, przy grypie może dojść również do zapalenia spojówek (praktycznie niespotykanego przy przeziębieniu) oraz do krwawień z nosa.

Istotną różnicą między przeziębieniem, a grypą jest również czas ich trwania. Objawy grypy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, przeziębienie trwa zwykle kilka dni, maksymalnie tydzień.

A może to alergia?

Reakcje uczuleniowe mają kilka wspólnych objawów z przeziębieniem, jednak raczej nie można pomylić ich z grypą. Zarówno przy alergii, jak i przeziębieniu, mogą występować takie dolegliwości jak:

 • kichanie i katar,
 • zmęczenie,
 • pokasływanie,
 • ból gardła.

W przypadku reakcji alergicznej, mogą występować również inne objawy, niespotykane przy przeziębieniu – swędzenie i łzawienie oczu, duszności, wysypka, nudności. Ponadto, symptomy alergii utrzymują się znacznie dłużej – jeśli katar, kaszel czy ból gardła nie ustępują po tygodniu, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na dalsze badania do alergologa.

Występowanie objawów alergicznych jesienią, na początku sezonu przeziębieniowego, przeważnie związane jest z uczuleniem na grzyby z gatunków Alternaria i Cladosporium – zarodniki tych grzybów pleśniowych to główna przyczyna alergii, występujących od września do listopada. Objawy uczuleniowe, pojawiające się zimą, są przeważnie wynikiem alergii na roztocza, pleśń, sierść i ślinę zwierząt – zimą, częściej przebywa się w domu i rzadziej wietrzy pomieszczenia, co powoduje nasilenie objawów alergii. By wykryć przyczynę uczulenia i wprowadzić odpowiednie leczenie i profilaktykę, konieczne jest wykonanie testów alergicznych.

Dlaczego właściwa diagnoza jest tak ważna?

Mimo podobnych dolegliwości, przeziębienie, grypa i alergie wymagają innego leczenia – z tego też względu, jeśli występują u Ciebie objawy tych schorzeń, udaj się do lekarza po diagnozę i dobór odpowiednich leków.

W przypadku przeziębienia, jeśli wdrożysz domowe metody leczenia od razu po wystąpieniu pierwszych jego objawów, może udać Ci się uniknąć wizyty u lekarza. W początkowej fazie przeziębienia należy:

 • dużo odpoczywać, unikać aktywności fizycznej i wysiłku,
 • pić dużo płynów,
 • sięgnąć po witaminę C – uszczelnia ona naczynia i utrudnia wirusom rozprzestrzenianie się,
 • w przypadku gorączki lub dolegliwości bólowych weź paracetamol – jest on bezpieczniejszy, niż inne, dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 10 dni, udaj się do lekarza. W przypadku, gdy przeziębienie przeszło w infekcję bakteryjną, objawiającą się m.in. ropnym katarem, konieczne będzie podanie antybiotyku.

W leczeniu grypy najważniejszy jest odpoczynek i dbanie o odpowiednie nawodnienie – przechodzona grypa może wywołać poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, zatok, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Grypa jest chorobą wirusową, w jej leczeniu nie stosuje się więc antybiotyków – podaje się je jedynie, gdy w jej przebiegu dojdzie do infekcji bakteryjnej. Przy nasilonych objawach, udaj się do lekarza – dobierze on odpowiednie leki, łagodzące dolegliwości i przyspieszające leczenie.

Jeśli podejrzewasz, że dolegliwości wywołane są alergią, udaj się do alergologa – na podstawie testów alergologicznych, dobierze on odpowiednią dawkę leków antyhistaminowych. W przypadku typowych, zimowych uczuleń, wywołanych alergenami występującymi w domu, ważne jest dbanie o czystość pomieszczeń i regularne zmienianie pościeli i ręczników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *