Kierowco, badaj się dla własnego bezpieczeństwa! – obowiązkowe badania kierowców

Niezależnie, czy jesteś kierowcą zawodowym, czy jeździsz wyłącznie swoim prywatnym autem – jako kierowca, jesteś zobowiązany do wykonywania badań, sprawdzających, czy Twój stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdów. Obowiązujące regulacje prawne może i są uciążliwe i obciążają kieszeń Twoją bądź Twojego pracodawcy, jednak dzięki nim, możliwa jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Dowiedz się, kto i jak często musi wykonywać badania dla kierowców!

Badania dla kandydatów na kierowców

Żadna osoba, starająca się o prawo jazdy dowolnej kategorii, nie uniknie wizyty u lekarza medycyny pracy. Podczas wywiadu i badania, lekarz stwierdza, czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Według obowiązujących przepisów, kierowcą nie może zostać osoba, która:

Badnia kierwców
  • cierpi na epilepsję (prawo jazdy mogą otrzymać jedynie chorzy, którzy nie mieli żadnego ataku padaczkowego w ciągu 2 ostatnich lat),
  • ma zaawansowaną cukrzycę,
  • ma schorzenia układu nerwowego lub sercowo-naczyniowego, powodujące niedowłady lub omdlenia,
  • cierpi na zaburzenia równowagi, ciężki niedosłuch, postępujące wady wzroku,
  • ma zaburzenia psychiczne, w toku leczenia których konieczne jest przyjmowanie leków, po wzięciu których nie można prowadzić samochodu.

Nawet w pełni zdrowa osoba nie otrzymuje obecnie prawa jazdy bezterminowego – może być ono ważne maksymalnie przez 15 lat. W przypadku stwierdzenia np. wady wzroku, prawo jazdy nie może być ważne dłużej, niż 5 lat. Gdy zbliża się termin wygaśnięcia Twoich uprawnień, musisz po raz kolejny wykonać badania – od ich wyniku zależy, jak długo ważne będzie Twoje kolejne prawo jazdy.

W przypadku, gdy starasz się o uprawnienia na wyższe, niż B kategorie – C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E – lub uprawnienia do kierowania tramwajem, poza standardowym badaniem lekarskim w medycynie pracy, musisz wykonać również badania psychotechniczne dla kierowców. Muszą się im poddać również kandydaci na egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy oraz osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi i przewożącymi wartości pieniężne.

Badania po utracie prawa jazdy

W przypadku utraty prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, by móc ponownie ubiegać się o uprawnienia, należy wykonać badania lekarskie, a także badania psychologiczne. Te ostatnie obejmują psychotesty, które mają za zadanie stwierdzić, czy incydent z jazdą po alkoholu może się powtórzyć.

Gdy prawo jazdy odebrane zostało ze względu na przekroczenie 24 punktów karnych, nie jest konieczne wykonywanie badań lekarskich – należy jedynie zgłosić się na badania psychologiczne.

Czy kierowcy po 60 roku życia muszą się badać?

Kierowcy-seniorzy mogą odetchnąć z ulgą – projektowane przepisy, według których musieliby co roku poddawać się badaniom lekarskim, ostatecznie nie weszły w życie. Mimo to, Ministerstwo Infrastruktury ciągle zachęca kierowców po sześćdziesiątce do wykonywania badań, sprawdzających ich stan zdrowia i zdolność do prowadzenia pojazdów. Większość z seniorów ma, wydawane dawniej, prawa jazdy bezterminowe, i ostatni raz badaniom dla kierowców poddawali się przed przystąpieniem do egzaminu na uprawnienia. Mimo braku regulacji prawnych, Seniorze – dla własnego bezpieczeństwa na drodze, co jakiś czas skonsultuj z lekarzem, czy nie widzi on żadnych przeciwwskazań do kierowania przez Ciebie pojazdem.

Badania kierowców zawodowych

Kierowcy zawodowi muszą regularnie poddawać się badaniom lekarskim i psychologicznym – do 60. roku życia co 5 lat, z kolei po sześćdziesiątce co 30 miesięcy. Badania lekarskie wykonywane mogą być wyłącznie przez uprawnionych lekarzy medycyny transportu, medycyny pracy lub innej specjalizacji, posiadających odpowiednie szkolenia. Kierowców zawodowych obejmują badania wstępne oraz okresowe. W pierwszym przypadku, kierowca poddawany jest:

  • badaniu ogólnolekarskiemu,
  • badaniu okulistycznemu,
  • badaniu neurologicznemu,
  • badaniu laryngologicznemu,
  • badaniom pomocniczym (m.in. badanie audiometryczne tonalne, badanie widzenia zmierzchowego, poziom glukozy, EKG).

Na badaniach okresowych zawsze wykonuje się badanie ogólnolekarskie, okulistyczne i laryngologiczne, a ponadto, jeśli są do tego wskazania, kierowca poddawany jest również badaniu neurologicznemu i badaniom pomocniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *