Złamania, zwichnięcia, skręcenia – typowe urazy w sezonie zimowym

Zimą łatwo o upadki – oblodzone i zaśnieżone chodniki sprzyjają poślizgnięciom. Zdarza się, że z pozoru błahe potknięcie może doprowadzić do poważnego urazu. Dowiedz się, jak rozpoznać wymagające interwencji lekarza skutki upadku i jak postępować w ich przypadku.

Na jakie urazy narażeni jesteśmy zimą?

Niefortunny upadek na lodzie może mieć mniej lub bardziej poważne skutki. W jego wyniku, można nabawić się m.in.:

Złamana ręka
  • stłuczeń,
  • skręceń,
  • zwichnięć,
  • złamań,
  • urazów głowy.

Jedynie w przypadku lekkich stłuczeń, interwencja lekarza nie jest konieczna. W przypadku ciężkich, otwartych złamań i poważnych urazów głowy (objawiających się m.in. utratą przytomności), konieczne jest wezwanie pogotowia.

W dalszej części tekstu skupimy się na skręceniach, zwichnięciach i złamaniach – dowiesz się, jak je rozpoznać oraz jak przebiega ich leczenie.

Czym różnią się skręcenia i zwichnięcia? Jak je rozpoznać?

Zwichnięcie to uraz stawu, polegający na przemieszczeniu się kości i utracie jej łączności z torebką stawową. Przy zwichnięciu może dojść do uszkodzenia więzadeł, chrząstki, łękotek oraz do naciągnięcia lub nawet rozerwania torebki stawowej. Skręcenie jest lżejszym urazem – dochodzi do niego w wyniku przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu stawu, który może prowadzić do naciągnięcia lub zerwania torebki stawowej i więzadeł. Zwichnąć lub skręcić można każdy staw – zimą, przy upadku, najłatwiej o uraz kostki, kolana, łokcia, nadgarstka, ramienia.

Przy zwichnięciu, występuje silny ból i obrzęk, zniekształcenie obrysu stawu, nieprawidłowe ustawienie kończyny. Ponadto, niemożliwe jest poruszanie uszkodzonym stawem. W przypadku skręcenia, ruchomość stawu jest ograniczona, występuje ból, obrzęk, pojawia się krwiak.

Przy podejrzeniu urazu stawu, konieczne jest jego unieruchomienie. Należy również położyć zimny okład w miejscu obrzęku. Zarówno w przypadku zwichnięć, jaki i skręceń, trzeba udać się do lekarza. Staw musi zostać prześwietlony – RTG umożliwi ocenę jego stanu, na podstawie której ortopeda zadecyduje o przebiegu leczenia. W przypadku zwichnięć konieczne jest nastawienie stawu, w najcięższych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny. W przypadku skręceń, wystarczy odpowiednie unieruchomienie stawu. Przy najpoważniejszych skręceniach III stopnia, staw umieszcza się w gipsie.

Złamania – kiedy do ortopedy, kiedy na oddział chirurgii?

Złamanie, w przeciwieństwie do zwichnięć i skręceń, dotyczy nie stawów, lecz kości, i polega na całkowitym przerwaniu ich ciągłości. Jednym z najbardziej znanych podziałów złamań jest ten, wyróżniający złamania zamknięte i otwarte. W pierwszym przypadku, dochodzi wyłącznie do uszkodzenia kości, w drugim, poza kością, uszkodzone są również inne tkanki, dochodzi również do przerwania skóry.

Złamanie otwarte łatwo rozpoznać – jeśli wystąpi ono u Ciebie lub widzisz, że doszło do niego u kogoś w Twoim pobliżu, koniecznie zabezpiecz otwartą ranę jałową gazą, by nie dopuścić do zakażenia kości, i zadzwoń po pogotowie! Złamanie zamknięte nie zawsze łatwo zauważyć – w niektórych, lżejszych przypadkach, ból nie występuje ciągle, jedynie w trakcie ruchu. Typowe złamanie objawia się:

  • silnym bólem, tkliwością w miejscu złamania,
  • upośledzeniem ruchu,
  • obrzękiem i zsinieniem,
  • deformacją w okolicy złamania.

Do poprawnego zdiagnozowania złamania, konieczne jest badanie lekarskie i zdjęcie rentgenowskie. Ortopeda na podstawie RTG jest w stanie precyzyjne zlokalizować złamanie, określić jego rodzaj oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przeważnie, złamania leczy się nieoperacyjnie – unieruchamia się kość (zwykle gipsem), ewentualnie, dodatkowo nastawia się odłamki kostne. W trakcie zrastania, chory musi wykonywać zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia przeciwzakrzepowe i napięcia izometryczne mięśni. Do przyspieszenia gojenia, wykorzystuje się fizykoterapię polem magnetycznym.

Leczenie operacyjne złamań jest konieczne w przypadku złamań otwartych, przezstawowych, wielomiejscowych oraz w przypadku przemieszczenia odłamków kostnych, uniemożliwiającego ich nastawienie. Operacja polega na chirurgicznym nastawieniu kości lub jej zespoleniu wkrętami, płytkami lub gwoździami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *