Jak się przygotować do cytologii?

Cytologia to wymaz z szyjki macicy, umożliwiający wykrycie raka szyjki macicy oraz zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), związanego z tym nowotworem. Jak często ją wykonywać oraz jak przygotować się do badania cytologicznego?

Wskazania do cytologii

Pierwszą cytologię należy wykonać nie później, niż 3 lata od rozpoczęcia współżycia. Badanie cytologiczne powinno się powtarzać co roku, jednak jeśli jesteś po 30. roku życia a 3 ostatnie cytologie miały wynik prawidłowy, możesz badać się rzadziej, co 2-3 lata.

W przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych, cytologię należy wykonywać co roku – im większa liczba partnerów, tym bardziej prawdopodobne jest zarażenie wirusem HPV, który u około 20% pacjentek może wywołać raka szyjki macicy.

Poza wykrywaniem zmian nowotworowych i zakażeń HPV, cytologia wykorzystywana jest również w ramach kontroli leczenia nadżerek, oceny działania leków hormonalnych oraz określania terminu owulacji. Wymaz standardowo wykonuje się również u kobiet w ciąży.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

Przede wszystkim, umów się na wizytę u ginekologa w odpowiednim momencie cyklu. Wymazu nie pobiera się w trakcie miesiączki, badanie najlepiej wykonać między 4 dniem po okresie i na 4 dni przed kolejnym.

Przed badaniem cytologicznym:

  • przez co najmniej 2, optymalnie 4 dni nie należy stosować leków dopochwowych, w tym dopochwowych środków antykoncepcyjnych, ani irygacji,
  • nie należy współżyć przez 24 godziny,
  • na 24 godziny przed wymazem nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu.

Jeśli cierpisz z powodu infekcji intymnej, wstrzymaj się z cytologią do jej całkowitego wyleczenia – stan zapalny może zaburzyć wyniki wymazu.

Samo badanie jest szybkie i bezbolesne, acz trochę niekomfortowe. Najpierw musisz wygodnie ułożyć się na fotelu ginekologicznym, następnie ginekolog wkłada do pochwy wziernik i specjalną szczoteczką pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej szyjki macicy.

Wyniki cytologii

Wyniki badania cytologicznego podawane są według 5-stopniowej skali Papanicolau lub w bardziej szczegółowy sposób, w systemie Bethesda.

W przypadku skali Papanicolau im niższa grupa, tym lepiej. 1-2 grupa oznacza brak komórek nieprawidłowych, 3 grupa to wynik podejrzany (występują komórki dysplastyczne, które mogą przekształcić się w nowotworowe), 4 grupa sugeruje nowotwór przedinwazyjny, z kolei grupa 5 świadczy o zmianach złośliwych.

System Bethesda opisuje, czy wymaz zawiera odpowiedni materiał, określa, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a następnie dokładnie opisuje stwierdzone zmiany. Ten system opisu jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *