Jak się przygotować do EKG i badania Holter EKG?

Elektrokardiografia to nieinwazyjne badanie, umożliwiające wykrycie zaburzeń pracy serca. W zależności od zaleceń kardiologa, wykonuje się EKG spoczynkowe, wysiłkowe lub 24-godzinne badanie Holter EKG. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na elektrokardiografię oraz jak przygotować się do badania.

EKG – wskazania do badania

Elektrokardiografia jest zalecana wszystkim pacjentom po 45. roku życia, w szczególności należącym do grupy ryzyka choroby wieńcowej. Kardiolog zaleca badanie także w przypadku:

  • bólu w klatce piersiowej,
  • zasłabnięć i omdleń,
  • podejrzenia arytmii serca,
  • nadciśnienia tętniczego.

EKG – rodzaje

EKG spoczynkowe jest podstawowym badaniem, wykrywającym świeży zawał serca i niestabilną chorobę wieńcową. Umożliwia ono ocenę rytmu i częstości akcji serca oraz wykrywa zaburzenia rytmu i przewodnictwa.

EKG wysiłkowe wykonywane jest na bieżni ruchomej i umożliwia ocenę pracy serca w trakcie wysiłku. Stosuje się je w diagnostyce choroby wieńcowej, a także w ocenie rokowań po przebytym zawale. Pomaga ono również w ocenie skuteczności angioplastyki wieńcowej oraz wdrożonego leczenia farmakologicznego.

Badanie ekg

Holter EKG to 24-godzinne badanie pracy serca podczas typowej, codziennej aktywności pacjenta – rejestrator zabiera się do domu. Badanie to wykorzystuje się do oceny rytmu i częstotliwości pracy serca przez całą dobę. Umożliwia ono wykrycie zaburzeń rytmu i przewodnictwa, stosuje się je ponadto do oceny skuteczności pracy rozrusznika serca oraz wdrożonego leczenia farmakologicznego.

Jak przygotować się do EKG?

W przypadku EKG spoczynkowego, nie ma szczególnych zaleceń co do przygotowania się do badania. Jednak by jego wynik był jak najbardziej miarodajny, najlepiej dzień przed badaniem nie spożywać alkoholu i unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto, przed samym EKG lepiej nie pić kawy (i innych napojów z kofeiną) oraz nie palić papierosów.

Przed EKG wysiłkowym należy przygotować się podobnie, jak przed EKG spoczynkowym, a ponadto:

  • w dniu badania powinno się jeść wyłącznie lekkostrawne posiłki,
  • nie powinno się ćwiczyć, należy unikać wysiłku fizycznego w dniu badania,
  • powinno się zabrać na badanie wygodny strój sportowy, np. spodnie dresowe.

Holter EKG nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań – ma on w końcu monitorować pracę serca pacjenta w ciągu jego typowego dnia. Jedyne wymagania dotyczą montażu elektrod. Skóra klatki piersiowej musi być czysta, nie może być nasmarowana olejkami czy balsamami. Mężczyźni z obfitym owłosieniem klatki piersiowej muszą zgolić je przed badaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *