Klimatyzacja – jak zapobiec letniemu przeziębieniu?

Ostatnia fala upałów przyprawiła o dreszcz dosłownie i w przenośni niejedną osobę. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego, gdy tylko temperatura rośnie niebezpiecznie do 28-32°C po kilku dniach, a nawet następnego ranka czujemy się ‚chorzy’? Najczęściej winna jest temu wszechobecna klimatyzacja. Zobacz, jak radzić sobie z falą letnich przeziębień.

Ciepło-zimno

Z klimatyzacją spotykamy się w okresie letnim na każdym kroku. Włączamy ją w samochodzie, czujemy ją w biurze, czy innym miejscu pracy. Nie możemy się przed nią uchronić także robiąc zakupy, czy wychodząc na obiad do restauracji. Bardzo często albo my sami, albo osoby za to odpowiedzialne nie umieją ustawić odpowiedniego poziomu chłodzenia. Na pewno nie raz wchodząc z upalnego dworu do sklepu poczułeś się, jakbyś właśnie znalazł się w lodówce. To właśnie ta nieustanna zmiana temperatur (ciepło-zimno, zimno-ciepło) jest główną przyczyną występowania latem przewlekłej chrypki, bólu gardła, czy przeziębienia. Dodatkowo klimatyzacja często jest zanieczyszczona i źle konserwowana, co sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni, których występowanie również nie jest obojętne dla naszego organizmu i często wywołuje objawy alergiczne np. katar.

Garść przydatnych wskazówek

Letnie przeziębienie może popsuć Twoje plany wakacyjne, dlatego warto z nim walczyć i jemu zapobiegać. Najważniejsze to uświadamiać (tam, gdzie oczywiście jest to możliwe), jak korzystać prawidłowo z klimatyzacji. Przy zastosowaniu kilku sposobów będziemy mogli w pełni komfortowo i bez obawy o nasze zdrowie przebywać w klimatyzowanych miejscach. Podstawa jest odpowiednie wietrzenie pomieszczeń oraz nawilżenie zarówno przestrzeni, jak i własnego organizmu. Przed uruchomieniem klimatyzacji należy dokładnie przewietrzyć, czy to miejsce pracy, czy salon, czy samochód. Nie ma nic gorszego, niż włączanie klimatyzacji zaraz po wejściu do pokoju, czy do auta. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz nie powinna być większa niż 5°C. Nigdy nie siadaj bezpośrednio pod strumieniem klimatyzacji i nigdy w samochodzie nie kieruj go wprost na siebie. Unikaj przede wszystkim głowy, gdyż możesz nabawić się bólu zatok. W aucie najlepiej skierować strumień na dach lub szybę. Dodatkowo dobrze jest zwiększać temperaturę pomieszczenia tuż przed wyjściem na zewnątrz. Najbezpieczniej jest to robić przez uchylenie okna, czy to w pracy, czy w pojeździe. Latem należy wypijać min. 2 litry wody niegazowanej lub lekko gazowanej. Unikaj na pewno słodkich napojów gazowanych oraz alkoholowych nisko i wysokoprocentowych, które w żaden sposób nie ukoją pragnienia i nie wpłyną korzystnie na stopień nawilżenia Twojego organizmu. Co ciekawe świetnym izotonikiem będzie piwo bezalkoholowe 0,0% oraz kwas chlebowy.

Nie daj się chorobie!

Klimatyzacja nie musi być szkodliwa, co łatwo zauważyć w powyższych przykładach. Oczywiście nie wszędzie mamy wpływ na stopień chłodzenia, czy wietrzenie pomieszczenia. Często musimy usiąść pod klimatyzacją, czy w strumieniu chłodnego powietrza wytworzonego przez wiatrak. Jeżeli jednak jest to jednorazowe, nie powinno mieć to wpływu na stan naszego zdrowia. Mimo wszystko starajmy się wszędzie tam, gdzie to możliwe nie dać się chorobie. Zastosuj się do naszych wskazówek i ciesz się latem w pełnym zdrowiu.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *