Jak chronić się przed upałami?

Wraz z początkiem czerwca w całej Polsce pojawiły się fale upałów, którym towarzyszą gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym burze i silny wiatr. Nic nie wskazuje na to, by bardzo wysokie temperatury skończyły się w najbliższym czasie, dlatego też IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich województw. Również synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami upałów. Jak bronić się przed nimi? W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 metod walki z upałami. 

1. Pij dużo wody 

Aby utrzymać dobre samopoczucie, gdy termometr wskazuje 30 albo i więcej stopni, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów — z czego przeważającą większość powinna stanowić wysoko zmineralizowana woda. Jako uzupełnienie warto pić słabe herbaty lub też soki owocowo-warzywne z naciskiem na sok pomidorowy — doskonale uzupełnia potas, który szybko tracimy w upalne dni. Nie powinno się za to pić napojów z kofeiną (typu kawa i cola) oraz alkoholu, który może obniżyć ciśnienie, a w efekcie spowodować omdlenie. 

2. Nawilżenie powietrza 

Jednym z największych problemów podczas upałów jest suche powietrze, które powoduje, że często trudno nam się oddycha. Istnieje kilka trików, które pomogą nam zadbać o odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu lub w domu, dzięki czemu skwar nie będzie aż tak bardzo nam dokuczać. 

Obok otwartego okna postaw miskę z wodą, którą uprzednio skrop olejkiem eukaliptusowym lub sokiem z cytryny. To metoda na nawilżenie powietrza oraz odświeżenia mieszkania. Drugi sposób jest równie prosty – na kaloryferach rozłóż mokre ręczniki bądź prześcieradła. Dobrze je uprzednio zmoczyć w zimnej wodzie. Możesz też zainwestować w profesjonalne nawilżacze powietrza, to kosztowna alternatywa, jeśli zdecydujesz się na nią, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 200-300 złotych. 

3. Unikaj wychodzenia z domu 

Słońce najsilniej świeci w środku dnia, jeśli więc masz możliwość pozostania w pomieszczeniu w godzinach 11-15, to skorzystaj z tej opcji. Jeżeli musisz wyjść, to zadbaj o kilka rzeczy. Przede wszystkim użyj kremu z filtrem, załóż przewiewne ubranie (najlepiej w jasnych kolorach) oraz weź ze sobą nakrycie głowy. Staraj się też przebywać jak najwięcej czasu w cieniu.  

4. Wietrz mieszkanie, ale w godzinach wieczornych 

W upalny dzień otwieranie okien nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wpuszczamy do pomieszczenia gorące powietrze. Z wietrzeniem lepiej wstrzymać się do wieczora, gdy temperatura spadnie już o kilka stopni. Najlepiej jest otwierać okna po zmroku, w nocy lub też wczesnym rankiem. Skuteczniej ochłodzisz mieszkanie, jeśli dodatkowo zmoczysz firanki w zimnej wodzie. Oczywiście, przed południem zamykaj i zasłaniaj okna. 

5. Odpowiedni strój to podstawa 

Przy bardzo wysokich temperaturach warto wybierać cienkie, zwiewne ubrania. Najlepiej, by były one w jasnych kolorach, ponieważ odbijają one promienie słoneczne. Nie zapomnij o nakryciu głowy (jest to istotna zasada w przypadku małych dzieci i starszych osób), jeśli wychodzisz na zewnątrz. Co ciekawe, długi rękaw lub nogawka zwiewnych spodni albo sukienki, lepiej chronią przed upałem niż krótkie szorty i koszulka na cienkich ramiączkach.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *