Kiedy i jak ginekolog może stwierdzić ciążę?

Każda kobieta, która z nadzieją oczekuje potomka chciałaby potwierdzić ewentualną ciążę jak najszybciej. Wiąże się to z okresem oczekiwania i oczywiście stresem, które nie opuszcza rodziców, często do usłyszenia pierwszego bicia serca, a nieraz aż do usłyszenia pierwszego płaczu. Zastanawiasz się, kiedy ginekolog może wiarygodnie stwierdzić ciążę? Sprawdź!

Pierwsze objawy

Jeden z najbardziej oczywistych i pierwszych objawów jaki występuje to nic innego, jak brak miesiączki. Dla par, które intensywnie się starają o dziecko wyczekiwanie terminu miesiączki to jedno z najbardziej stresujących okresów. Czasem już przy jednodniowym spóźnieniu sięgają po testy ciążowe lub umawiają się na wizytę do ginekologa. Nic bardziej mylnego. Brak lub opóźnienie menstruacji nie musi oznaczać ciąży, choć niewątpliwie może. Do stwierdzenia ciąży ten jeden objaw niestety nie jest wystarczający.

Test ciążowy i kolejne zwiastuny

Zanim umówisz się na wizytę ginekologiczną, na której lekarz potwierdzi ciąże – zrób test ciążowy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów i znakomita większość z nich, przynajmniej tych do wykonania samodzielnie w domu, dotyczy oznaczenia hormonu hcg. Obecność hormonu hCG w organizmie kobiety jest wykrywana w moczu już w 8-10 dni po stosunku, czyli już w 1 miesiącu ciąży, dlatego też wykonywanie testu przed terminem planowanej miesiączki jest niewskazane.

– U wielu kobiet pierwszą myślą po zobaczeniu wyniku pozytywnego na teście ciążowym jest: „Muszę iść do lekarza!” – nic bardziej mylnego! – mówi dr Lidia Listowska z Centrum Medycznego Post Medical w Rudzie Śląskiej. – Najlepiej do ginekologa udać się w 6-7 tygodniu domniemanej ciąży. Osoby z obfitą tkanką tłuszczową powinny umówić się na wizytę nawet później – dodaje.

Czas idealny

Do lekarza nie powinno się umawiać wcześniej niż w 6.-7. tygodniu ciąży, jednak ważne jest też to, aby nie przedłużać pierwszej wizyty ciążowej w nieskończoność. Najpóźniej do 10. tygodnia ciąży matka powinna zostać objęta opieką ginekologa-położnika. Dlaczego do 10. tygodnia ciąży? Z powodu bezpieczeństwa dziecka. Do tego czasu powinna zostać wprowadzona niezbędna suplementacja oraz powinny być wykonane podstawowe badania. Jeżeli chcesz otrzymać becikowe to również do 10. tygodnia ciąży powinnaś otrzymać zaświadczenie, że jesteś pod opieką lekarską.

Niezbędne potwierdzenie

Zastanawiasz się, jak dokładnie ginekolog potwierdzi ciążę? Jest kilka możliwości. Jeżeli wizyta będzie odbywać się na bardzo wczesnym etapie ciąży (ok. 3.-4. tygodnia ciąży), lekarz może zlecić wykonanie badania beta hcg, który nie tylko potwierdzi, ale także określi przybliżony wiek ciąży. Warto wiedzieć, że te badanie możesz również wykonać we własnym zakresie. Kolejną możliwością jest potwierdzenie ciąży za pomocą badania ginekologicznego. W czasie jego trwania lekarz ginekolog będzie szukał objawów ciąży. Są to m.in. rozpulchnienie pochwy oraz zasinienie i zmiękczenie szyjki macicy. Najbardziej spektakularne jest potwierdzenie za pomocą badania USG dopochwowego. W zależności od tygodnia ciąży, w którym jesteś na ekranie monitora będzie znajdował się pęcherzyk, w nim zarodek, a nawet możesz usłyszeć bicie serca.

Już wiesz, kiedy i w jaki sposób ginekolog może potwierdzić ciążę. Teraz wystarczy cierpliwie poczekać do tego czasu, a następnie cieszyć się spokojną ciążą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *