Najczęstsze choroby uszu

Ucho to złożony narząd słuchu, odbierający fale dźwiękowe. Zbudowany jest zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Niestety, bardzo często każda z tych części ulega procesom chorobowym.  Są niezwykle podatne na infekcje i zapalenia, które prawidłowo zdiagnozować może laryngolog. W przypadku chorób uszu niezwykle ważne szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia, ponieważ zaniedbanie tego może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu.

Zapalenie ucha zewnętrznego

 Zapalenie ucha zewnętrznego może być wywołane przez bakterie, wirusy bądź grzyby. Bywa również spowodowane urazem mechanicznym, np. w wyniku nieprawidłowego stosowania patyczków kosmetycznych lub uszkodzenia naskórka w uchu. Oznaką pojawienia się zapalenia jest silny obrzęk ucha a także uczucie swędzenia i ból. Mogą pojawić się problemy ze słuchem oraz zawroty głowy.

Zapalenie ucha środkowego

Najczęstszą chorobą ucha środkowego jest zapalenie, bardzo charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Wywołują je wirusy lub bakterie, najczęściej pochodzące z nosogardła lub nosa. Objawem zapalenia ucha środkowego są szumy uszne oraz pogorszenie słuchu. Pojawia się pulsujący ból ucha, gorączka oraz brak apetytu i nudności. Może dojść również do zapalenia bębenka usznego oraz zapalenia ropnego. Bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia przez laryngologa może przeobrazić się w postać ostrą lub przewlekłą, a w efekcie tego może doprowadzić do powstania guza zwanego perlakiem.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Zapalenie ucha wewnętrznego, zwane zapaleniem błędnika, pojawia się zazwyczaj w wyniku powikłań po infekcji ucha środkowego lub po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Może być również wynikiem urazu. Najczęściej wywołują je bakterie. Głównymi objawami są zaburzenia równowagi, szumy uszne, zawroty głowy oraz nudności i niedosłuch a także nadwrażliwość na dźwięki.

Wizyta u laryngologa

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak chorób uszu, należy niezwłocznie udać się do laryngologa. Przeprowadzi on badanie laryngologiczne, a w przypadku zakażenie pobierze wymaz do analizy. Wykona również badanie słuch, aby wykryć ewentualny niedosłuch. Sposób leczenie będzie zależny od przyczyny choroby. W przypadku zakażeń bakteryjnych ucha zewnętrznego, wprowadzone zostaje miejscowe leczenie antybiotykiem, natomiast zakażenia grzybicze – środkami przeciwgrzybicznymi. W sytuacji gorączkowania do leczenia dokładane są leki ogólnoustrojowe. Bakteryjne zapalenie ucha środkowego leczy się również antybiotykiem, ale jest to antybiotykoterapia uogólniona. Antybiotyk podany miejscowo, nie przenika bowiem przez błonę bębenkową. Choroba błędnika  wymaga leczenia farmakologicznego – zazwyczaj podawane są antybiotyki oraz wykonania drenażu ucha środkowego celem odprowadzenia na zewnątrz ropnej wydzieliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *