Dlaczego urolodzy zachęcają do badań profilaktycznych prostaty?

Mężczyźni nie lubią się badać i nie lubią badań. Kiedy w grę wchodzi tak wstydliwy rejon, jak prostata, tym bardziej unikają tego typu wizyty. Tymczasem wystarczy jedna, krótka wizyta w roku, by zapobiec późniejszym dolegliwościom lub zatrzymać rozwijający się problem. Choroby prostaty niestety dotykają coraz młodszych mężczyzn. Pierwsza wizyta u urologa powinna nastąpić już po 40tce. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne i dlaczego urolodzy tak bardzo zachęcają do badań profilaktycznych!

Prostata – lepiej zapobiegać niż leczyć

Przysłowie to jest wiecznie żywe i bardzo trafne. Rak prostaty, bo właśnie tego najbardziej boją się mężczyźni, obecnie zajmuje 3. miejsce na liście zgonów w Polsce. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć ewentualne zmiany nowotworowe we wczesnym stadium, które jeszcze jest uleczalne. Warto wiedzieć, że wczesne stadium raka prostaty może nie powodować żadnych objawów i dolegliwości u pacjenta. To właśnie dlatego tak ważne są rutynowe, coroczne badania.

W ostatnich latach liczba badających się mężczyzn znacznie wzrosła. Gabinet odwiedzają nie tylko seniorzy, ale także panowie w wieku 40-45 lat. Wielu z nich podkreśla, że nie była to ich decyzja, ale raczej przyszli z namowy żony lub w ich bliskim otoczeniu pojawił się rak prostaty i chcieliby się przebadać. To bardzo dobry objaw.

Badanie profilaktyczne prostaty – nie taki diabeł straszny

Prostata to jeden z narządów męskiego układu płciowego i ze względu na swoje położenie jest on powiązany z układem moczowym. W prostacie produkowane jest białko PSA (Prostate Specific Antygen). Substancja ta zabezpiecza plemniki w drodze do komórki jajowej oraz w dużej mierze odpowiada za stan upłynnienia nasienia. Białko to wykorzystywane jest w urologii jako marker nowotworowy prostaty. Badania PSA nie powinno się jednak przeprowadzać na własną rękę. Każde badanie profilaktyczne powinno być poprzedzone wizytą u urologa. Podczas wizyty urolog do diagnostyki może użyć następujących narzędzi:

  • ankiety IPSS
  • badanie per rectum (palcem przez kiszkę stolcową)
  • badanie USG nerek, pęcherza moczowego i prostaty
  • badanie uroflowmetryczne

Wszystkie te badania mogą być wykonane podczas jednej wizyty. Następnie po przeanalizowaniu wyników może urolog skierować pacjenta na badanie PSA. Badanie PSA powinno być wykonywane tylko, gdy pacjent nie ma żadnych dolegliwości związanych z układem moczowym, gdyż może to zaburzyć wynik. Interpretacji wyniku tego badania dokonuje zawsze lekarz, gdyż sama wartość jeszcze w żaden sposób nie definiuje ani występowanie zmian nowotworowych, ani ich braku.

Badanie per rectum prostaty trwa dosłownie 5 minut i jest bezbolesne, choć pacjent może odczuwać dyskomfort, który jest nieporównywalnie mniejszy niż ewentualna terapia antynowotworowa, którą trzeba by przeprowadzić w przypadku wystąpienia raka prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *