Rzęsistkowica – choroba kobiecych narządów płciowych

Rzęsistkowica to najczęściej występująca chorobą przenoszoną drogą płciową. Za jej występowanie odpowiada rzęsistek pochwowy – mały pasożyt, który u kobiet atakuje przede wszystkim pochwę oraz cewkę moczową. Ten mikroskopijny pasożyt pojawia się także u mężczyzn, jednak to liczba zachorowań u kobiet jest nawet 7 razy wyższa. Dlaczego tak jest i jak sobie z chorą radzić? Sprawdź!

Rzęsistkowica – przyczyny i objawy

Każdy stosunek waginalny grozi zarażeniem rzęsistkiem pochwowym. Jak już zostało wspomniane jest to choroba przenoszona drogą płciową, dlatego każdy tego typu stosunek niezabezpieczony prezerwatywą jest ryzykowny. Ginekolog dr n. med. Angelika Wawrzkiewicz-Witkowska z Centrum Medycznego Post Medical z Rudy Śląskiej przypomina: „Rzęsistkowicą nie można się zarazić poprzez stosunek analny, czy oralny. Wszelkiego rodzaju pieszczoty poza stosunkiem waginalnym są zupełnie bezpieczne. Nie jest możliwe zarażenie również poprzez dzielenie tych samych artykułów higienicznych np. ręczników.”

Warto wiedzieć, że ponad połowa pacjentek zarażonych nie jest świadoma tego faktu, gdyż choroba przebiegać może u nich zupełnie bezobjawowo. Warto jednak znać symptomy, które powinny zapalić w głowie „czerwoną lampkę” i skierować nogi pacjentki do ginekologa. Wśród najczęściej występujących objawów znajdują się:

  • niepokojące zmiany w wydzielinie pochwowej (zmiana zabarwienia na zielono-żółta; intensywny, rybi zapach; zmiana konsystencji)
  • znaczny dyskomfort podczas stosunku
  • ból w trakcie oddawania moczu
  • świąd w okolicach pochwy

Rzęsistkowica – diagnoza i leczenie

Diagnostyka rzęsistkowicy nie jest prosta, gdyż może przebiegać zupełnie bezobjawowo, a nawet występujące objawy można przypisać do wielu dolegliwości związanych z układem płciowym. Jedyną możliwością jest wykonanie badań na obecność chorób wenerycznych. Leczenie choroby nie jest skomplikowane i polega na przyjmowaniu antybiotyków, najczęściej metronidazolu. W wyjątkowych przypadkach ginekolog może przepisać przyjęcie sporej dawki antybiotyku jednorazowo, jednak wiąże się to z niepokojącymi skutkami ubocznymi np. wymiotami, czy nudnościami. W trakcie leczenie nie można spożywać alkoholu, a choroba ta nie generuje znacznych komplikacji zdrowotnych.

Rzęsistkowica – zapobieganie

Istnieje wiele prostych sposobów, które zapobiegają występowaniu rzęsistkowicy. Najpewniejszym jest używanie prezerwatyw podczas każdego stosunku waginalnego. Jeżeli jednak pacjentka jest w trakcie leczenia to do jego zakończenia powinna zrezygnować z jakichkolwiek aktywności seksualnych. Warto też, aby o swojej dolegliwości powiadomiła partnera lub partnerów seksualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *