Jesienne alergie – co może nas uczulać? Jak się bronić?

Wiosna i lato to pory roku, które kojarzą się nam z alergiami. Jednak nie tylko w tych okresach alergicy zmagają się z katarem, kichaniem czy łzawieniem oczu – również jesienią jesteśmy narażeni na różnego rodzaju alergeny.

Co może nas uczulać jesienią? Jak chronić się przed alergiami? Uzyskasz odpowiedzi na te pytania, czytając nasz najnowszy artykuł.

To wcale może nie być przeziębienie!

Wbrew pozorom wraz z odejściem lata nie żegnamy okresu alergii. Co więcej, praktycznie każdy miesiąc – wyjątkami może tu być grudzień oraz przełom stycznia i lutego – charakteryzuje się w mniejszym bądź większym stopniu podwyższonym stężeniem alergenów. Wiosną i latem stężenie jest najwyższe, jesienią oraz zimą już mniejsze, ale nawet w tych porach roku alergia nie należy do rzadkości.

Jesienne alergie często mylimy z przeziębieniem. Nic w tym dziwnego, do najczęstszych objawów należy wodnisty katar, kaszel, drapanie w nosie czy kichanie – większość z tych symptomów pojawia się także przy chorobie. Aby upewnić się, że to tylko „zwykłe przeziębienie”, warto udać się do alergologa.

Co może wywoływać jesienne alergie?

Schyłek lata i początek jesieni to okres pylenia roślin. W tym czasie dominują pyłki bylicy oraz zarodniki grzybów i to właśnie te dwa alergeny najczęściej odpowiadają za jesienne alergie.

Bylica

To jeden z najsilniej uczulających chwastów występujący w Polsce. Rośnie w wielu miejscach, znajdziesz ją na polu, łące, nad rzeką, a nawet w parku. Jest przyczyną większości alergii wziewnych na przełomie lata i wczesnej jesieni.

Grzyby

Cladosporium i Altenaria to nazwy zarodników grzybów odpowiedzialnych za alergie dotykające nas późną jesienią. Grzyby są powszechne w naszym otoczeniu, występują w glebie, na roślinach, w stertach liści, a także w wilgotnych pomieszczeniach – piwnicach, kuchniach czy łazienkach.

Niestety, przebywanie w zagrzybionych wnętrzach sprzyja pojawianiu się przewlekłych stanów zapalnych zatok, rozwojowi chorób alergicznych (m.in. astmy oskrzelowej), alergicznemu zapaleniu spojówek.

Kurz

Zarodniki grzybów i bylica to nie jedyne jesienne alergeny, na które możesz być narażony. Uczulenie może być spowodowane roztoczami domowego kurzu. Te mikroskopijne pajęczaki znajdziesz w domu, najczęściej gnieżdżą się w łóżkach, tapicerowanych meblach, dywanach lub zasłonach. To silne alergeny, a jesienny tryb życia, polegający na siedzeniu w ogrzewanych oraz zamkniętych pomieszczeniach, przyczynia się do pojawienia się alergii.

Podczas ścierania kurzu Twoje oczy zaczynają łzawić oraz często kichasz? To może być oznaka rozwijającej się alergii. Odwiedź alergologa, by przekonać się, czy masz uczulenie na kurz.

Jak ochronić się przed alergią?

Profilaktyka jest niezwykle istotna w walce z alergią. Dlatego też staraj się unikać alergenów, które Cię uczulają. Poniżej krótka lista rzeczy, o których powinni pamiętać alergicy.

  • Gleba to źródło pleśni, dlatego też ogranicz ilość roślin doniczkowych w domu.
  • Systematycznie sprzątaj mieszkanie. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się alergii na domowy kurz.
  • Unikaj spacerów po polach, łąkach czy parkach w godzinach pylenia roślin, czyli między godziną 10, a 15.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *