Zajady a opryszczka: różnice, objawy, przyczyny i leczenie

Zajady czyli stan zapalny kątów warg często są mylone z opryszczką, którą wywołują zupełnie inne czynniki. Z czego wynika to błędne myślenie?

Zajady

Zajady inaczej nazywane są zapaleniem kątów ust lub kątowym zapaleniem warg – od miejsca, w którym występują.

Przyczyny powstawania zajadów

Przyczyną powstania zajadów jest rozwój bakterii i grzybów. Sprzyja temu antybiotykoterapia a także niedobór witaminy B2 i żelaza. Jest również efektem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej (języka, zębów, dziąseł) i niewłaściwej pielęgnacji warg, które wymagają nawilżenia. Osoby, u których często pojawiają się zajady, zazwyczaj mają nawyk ciągłego oblizywania ust. Nie zdają sobie z tego sprawy, że ślina zawiera substancje trawienne, które przyczyniają się do rozwoju drobnoustrojów.

Kątowe zapalenie warg czasem jest objawem chorób organizmu tj. anemia czy HIV bądź pojawiają się w wyniku reakcji alergicznej na nikiel. Bywają również symptomem cukrzycy typu 1.

Objawy

W pierwszym etapie pojawienia się stanu zapalnego w kącikach ust pęka tam skóra i pojawiają się bąble z płynem surowiczym. Po kilku dniach pękają i powstaje bolesna rana.

Leczenie zajadów

Zapalenie kątów ust należy leczyć. Nie można liczyć na to, że „samo przejdzie”. W sytuacji nie zadziałania na czas, w kącikach warg zaczną nawarstwiać się strupy, a po ustąpieniu pozostawią po sobie trwałe blizny. Aby do tego nie doszło, warto zakupić w aptece maść na zajady oraz witaminę B2. W przypadku trudno gojących się ran, pomocne będą preparaty zawierające klotrimazol.

Opryszczka

Opryszczka to również stan zapalny, ale nie kącików ust a okolicy warg na granicy skóry i błon śluzowych. Wywołuje ją wirus opryszczki typu 1.

Przyczyny pojawienia się opryszczki

Opryszczką można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze zmianą lub śliną osoby chorej. Niestety, jeśli raz się zarazimy wirusem opryszczki, w stanach obniżonej odporności będzie się ona ujawniać na nowo.

Objawy

W przypadku opryszczki najpierw odczuwalne jest swędzenie, pieczenie i mrowienie, a następnie w okolicy ust pojawiają się pęcherzyki (nie bąble) wypełnione płynem surowiczym. Po paru dniach one wysychają, powodując powstanie strupów i bolesnych nadżerek. W odróżnieniu od zajadów, na tym etapie swędzą i goją się szybciej. Co ważne – po ustąpieniu nie pozostawiają żadnych śladów na skórze.

Leczenie opryszczki

Podstawowym lekiem stosowanym w przypadku wystąpienia opryszczki jest acyklowir. Jest składnikiem maści, które można zakupić w aptekach bez recepty.

Zarówno zajady jak i opryszczki są nieprzyjemną dolegliwością o nieestetycznym wyglądzie, niestety dość powszechnie występującą. Nie bagatelizujmy ich jednak i pamiętamy o odpowiedniej higienie ust. Nigdy nie dotykajmy zmian brudnymi rękoma ani nie próbujmy ukryć ich pod kosmetykami. Warto za to zawsze mieć przy sobie balsam do ust, który zapobiegnie ich wysuszaniu się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *