Koronawirus – czy mamy czego się bać?

Strach przed koronawirusem zawładnął światem. Tajemniczy wirus oznaczony skrótem SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się niemal z prędkością światła, wywołując chorobę COVID-19. Skąd się wziął, jak się objawia i czy rzeczywiście jest czego się bać?

Co to jest koronawirus?

Koronawirusami nazywa się wirusy występujące w rodzajach alfa-, beta-, delta- i gamma. Zazwyczaj ich nosicielami są ptaki bądź ssaki. Przed kilkunastoma laty wybuchła głośna epidemia SARS, niedługo potem MERS. Aktualnie pojawił się wirus COVID-19.  Statystyki podawane przez Chińską Narodową Komisję Zdrowia przerażają. Na dzień 2 marca 2020 podają bilans – 3057 przypadków śmiertelnych oraz 89080 zachorowań. Przyczyną całej epidemii ma być spożycie przez człowieka nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. W tej chwili wirus przenosi się z człowieka na człowieka w zastraszającym tempie.

Jak objawia się koronawirus?

Główne objawy zakażenia to wysoka gorączka utrzymująca się przez kilka dni, kaszel, duszności, ból mięśni i ogólne zmęczenie. Są to typowe objawy dla zapalenia płuc lub grypy.

Czy można się przed koronawirusem ochronić?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak grypa, dlatego należy unikać przebywania w pobliżu osób kaszlących lub kichających. Można go przenieść również dotykając przedmiotów, na których osiadł wirus (np. ślina chorego), a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Główny Inspektorat Sanitarny nawołuje, aby przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i często myć ręce wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym, a Następnie wycierając w ręczniki jednorazowe. Osoby kichające lub kaszlące powinny robić to w chusteczkę, którą niezwłocznie wyrzucają do zamkniętego pojemnika.  Zwraca się uwagę również na niejedzenie owoców morza i niedogotowanego mięsa.

Podejrzenie zarażenia korona wirusem

Osoby przebywające w pobliżu osoby zarażonej koronawirusem, powinny pozostać w izolacji przez okres 14 dni samoobserwacji. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek objawy zarażenia, powinny niezwłocznie poinformować telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala do oddziału zakaźnego. Co ważne, nie należy się zgłaszać na SOR ani do lekarza do rodzinnego.

Czujne powinny być również osoby powracające z podróży z kraju, w którym pojawiły się przypadki choroby, przede wszystkim z Chin i Włoch.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Niestety świat już się przekonał, jak szybko wirus COVID-19 się rozprzestrzenia. Liczba zarażonych oraz ofiar śmiertelnych codziennie rośnie. Wszystko zaczęło się w Chinach, a dokładnie w miejscowości Wuhan. Od początku epidemii w całym kraju odnotowano około 80 000 przypadków zakażeń oraz niemal 2800 zgonów (stan na dzień 02.03.2020).  Przerażające ją również statystyki zachorowań we Włoszech – 34 osoby zmarły, a 566 zostało zarażonych. Wirus atakuje również w Korei Południowej, Japonii, Iranie, Niemczech i we Francji. Pojedyncze przypadki zaczyna się odnotowywać również w wielu innych krajach. Lekko pocieszające jest to, że ponad 45 000 osób zostało wyleczonych.

Dzisiaj, 4 marca 2020, potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zarażony pacjent znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze (woj. lubuskie). Ponadto ponad 500 osób podejrzanych o zarażenie jest hospitalizowanych lub poddanych kwarantannie domowej.

Czy należy się przygotować na wybuch epidemii?

W ostatnich dniach można zaobserwować, że wiele osób zaczęło robić zapasy żywności, o czym świadczą puste półki w sklepach na działach z żywnością o długich terminach przydatności do spożycia. Polacy chcą być gotowi na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, gdy przebywanie w miejscach publicznych nie będzie wskazane. Wyczyszczone zostały całkowicie również apteki z jednorazowych masek chirurgicznych oraz płynów do dezynfekcji rąk. Aktualnie są braki we wszystkich polskich hurtowniach i w najbliższych dniach na pewno sytuacja się nie zmieni. 50 000 maseczek jednak krakowska firma Mercator Medical przekazałanie odpłatnie rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.