Rodzaje maseczek ochronnych, pomocnych w walce z koronawirusem.

Od 16 kwietnia br. obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Może to być maseczka, szalik bądź apaszka. Mają one ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa w powietrzu od osób zakażonych. Nakaz ten obowiązuje do odwołania wszystkich:

  • w pojazdach komunikacji miejskiej
  • w samochodach, jeżeli podróżują wspólnie osoby niezamieszkujące ze sobą
  • na ulicach
  • w zakładach pracy, jeżeli pracownicy mają kontakt z osobami z zewnątrz
  • w sklepach, na targowiskach
  • w budynkach użyteczności publicznej
  • na klatkach schodowych i w windach.

Jakich maseczek możemy używać?

             W ostatnich dniach na rynku pojawiło mnóstwo ofert sprzedaży maseczek ochronnych. Wśród nich są jednorazowe maseczki chirurgiczne wykonane z trzech warstw włókniny polipropylenowej, ale te lepiej pozostawić służbom medycznym. Przyjrzyjmy się zatem, jakie maski ochronne mamy dostępne na rynku.

Maski antywirusowe

             Żadna maska nie chroni nas całkowicie przed zarażeniem korona wirusa, jednak maski antywirusowe są uważane za najskuteczniejsze. Wykonane są ze sztywnych materiałów i ściśle przylegają do twarzy. Odznaczają się klasą bezpieczeństwa FFP3. Posiadają filtr N99, który zatrzymuje aż 99% zanieczyszczeń tj, wirusy, bakterie i szkodliwe pyły.  Wyposażone są w zawór wydechowy oraz uszczelniacz nosowy.

Maseczki bawełniane lub poliestrowe

             Do codziennego użytku warto zaopatrzyć się w maseczki wielokrotnego użytku. Najbardziej popularne są maseczki uszyte z kilku warstw bawełny lub poliestru. Bardzo łatwo uszyć je samodzielnie, wykorzystując do tego kolorowe kawałki tkanin. W przypadku maseczek wielokrotnego użytku należy pamiętać o ich praniu w temperaturze 60 stopni po każdym użyciu i uprasowaniu w najwyższej temperaturze.

Maski przeciwpyłowe

             W półek sklepowych zniknęły niemal wszystkie maseczki dostępne w sklepach budowlanych. To maski przeciwpyłowe oznaczone symbolem N95, które mają za zadanie chronić przed pyłami i zanieczyszczeniami. Filtrują aż 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu, ale za to bardzo utrudniają oddychanie, a przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do obniżenia odporności. Ponadto są znacznie droższe od innych maseczek.

Pamiętajmy:

Pamiętajmy, żadna maska nie ochroni nas w 100%, ale mniejszy ryzyko zarażenia, ponieważ zasłaniając usta i nos chronimy zarówno siebie jak i innych. Zwracajmy uwagę na to, aby maseczka dobrze przylegała do twarzy, a jednocześnie była wygodna w noszeniu i umożliwiała oddychanie.