Jak zrobić bezpiecznie zakupy w czasach pandemii koronawirusa?

W ostatnim czasie zaleca się unikania dużych skupisk ludzkich, gdzie koronawirus bardzo łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Niestety, ale po zakupy do sklepu spożywczego czy apteki od czasu do czasu wybrać się trzeba. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak zrobić bezpieczne zakupy.

Bezpieczna odległość w kolejce przed sklepem

W sklepach wprowadzono ograniczenia co do ilości klientów, którzy mogą się znajdować wewnątrz. Wiąże się to z koniecznością oczekiwania na wejście w kolejce pod sklepem. Należy wówczas pamiętać o zachowaniu odległości minimum 2 metrów.

Dezynfekcja rąk przed wejściem do sklepu

Przy wejściu do sklepu zazwyczaj stoi ochroniarz lub pracownik, którzy przypominają o obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu. W przypadku mniejszych sklepów przypominają o tym kartki umieszczone na drzwiach wejściowych. Płyny do dezynfekcji znajdują się w większości sklepów.

Jednorazowe rękawiczki

Założenie rękawiczek na dłonie na czas robienia zakupów jest bezwzględnie obowiązkowe. Większość sklepów oferuje je swoim klientom. Zdarza się jednak chwilowy ich brak i wówczas warto zawsze mieć ze sobą parę własnych rękawiczek foliowych, lateksowych, nitrylowych czy winylowych. Po zakończeniu zakupów najlepiej od razu właściwie je zdjąć i wyrzucić. Pamiętajmy, aby nie dotykać ich zewnętrznej strony.

Zakrywanie ust i nosa

Od 16 kwietnia br robiąc zakupy w sklepach należy mieć zakryte usta oraz nos. Może być to maseczka, szalik lub apaszka.

Godziny dla seniorów

Osobami najbardziej narażonymi na ciężki przebieg zarażenia koronawirusem  są osoby starsze. Z myślą o ich bezpieczeństwie wprowadzono godziny, w których zakupów mogą dokonywać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Są to godziny 10-12, w dni robocze czyli od poniedziałku do piątku.

Dłuższe godziny otwarcia sklepów

Największe sieci marketów wydłużyły godziny otwarcia do 6-24, aby umożliwić płynną obsługę klientów w szerszym zakresie czasu. Niektóre z nich są nawet otwarte całodobowo.

Planowanie zakupów

Niezwykle ważne jest, aby czas przebywania w sklepie ograniczyć do minimum. Warto przygotować sobie wcześniej listę zakupów, aby niepotrzebnie nie krążyć między półkami zastanawiając się, co jeszcze kupić. Zwracajmy również uwagę na to, aby nie dotykać czegokolwiek bez potrzeby.

Płatność kartą

Starajmy się za zakupy jak najczęściej płacić kartą, najlepiej bezdotykowo. Jest to bezpieczniejsze niż płatność gotówką. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, Pamiętajmy, aby niezwłocznie po zakupach zdezynfekować dokładnie ręce, a do tego czasu nie dotykać rękoma nosa ani ust.