Wiosna – czego powinni unikać alergicy?

Nie da się ukryć, że wiosna to niezwykle trudny czas dla alergików. Podczas, gdy inni cieszą się pierwszymi spacerami w promieniach słonecznych, piękną zielenią i wypoczynkiem na świeżym powietrzu, alergicy zmagają się najczęściej z katarem!

Alergia – czy można jej uniknąć?

Alergia to nic innego, jak przesadna, negatywna reakcja organizmu na czynnik (alergen), który powinien być obojętny. Na postawione w tytule pytanie odpowiedź jest prosta – alergicy powinni unikać kontaktu z alergenem, jednak niestety nie jest to łatwo wprowadzić w życie. Trudno zupełnie zaprzestać wychodzenia z domu, czy funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to szczególnie uciążliwe, jeżeli ma się alergię na pyłki. Alergia wziewna potrafi być bardzo dokuczliwa, gdyż alergen dostaje się do organizmu z każdym oddechem, czy to przez nos, czy przez usta. Nie muszą być to oczywiście tylko pyłki, mogą być to także roztocza, kurz (który unosi się również w powietrzu!) oraz sierść zwierząt. Co więcej, alergia na pyłki jest zależna od szerokości geograficznej, gdyż ten sam gatunek może kończyć pylić w jednej strefie i rozpoczynać w drugiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików-podróżników. Wiosną też występuje najwięcej alergii krzyżowych, czyli nadmiernych silnych odpowiedzi immunologicznych organizmu w sytuacji, kiedy jedno przeciwciało reaguje z dwoma lub większą ilością alergenów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na alergie, które pozwalają na wygodne życie bez kataru siennego i ciągłego trzymania paczki chusteczek w zanadrzu.

Wiosna – najbardziej uczulające rośliny

Warto na początek poznać winowajców. W okresie wiosennym najbardziej pylącymi roślinami są główne drzewa i małe rośliny. W pierwszej grupie warto wymienić m.in. leszczynę, olchę, topolę, brzozę, dąb, czy wierzbę. Natomiast w drugiej grupie prym wiodą: bylica pospolita, trawy, lebioda, babka zwyczajna, mniszek oraz pokrzywa zwyczajna. Alergicy powinni sobie doskonale zdawać sprawę z tego, na co są uczuleni i mieć świadomość, kiedy dana roślina pyli. Jest to często problematyczne, gdyż przy uczuleniu na wiele odmian roślin może się okazać, że alergik jest wystawiony na działanie alergenu nawet przez 6 miesięcy w roku. Najczęściej rośliny pylą od końca maja do połowy lipca. Początkowo jest znaczne nasilenie drzew, po czym oddają one pałeczkę trawom. Już w marcu, czy kwietniu można spodziewać się pylenia olchy, leszczyny, czy brzozy. Z kolei bylica pospolita największe żniwo wśród alergików zbiera od lipca, aż do października.

Alergiku, nie daj się wiośnie i nie daj się alergii!

Jeżeli od razu z rozpoczęciem wiosny pojawia się u Ciebie katar, który nie przechodzi lub Twoje oczy zaczynają niebezpiecznie puchnąć to znak, że możesz być alergikiem. Warto najpierw udać się do alergologa i wykonać badanie alergologiczne. Testy, które wykona alergolog są nieocenionym narzędziem diagnostycznym. Dzięki nim poznasz przyczyny alergii, a alergolog będzie mógł przekazać Ci odpowiednie zalecenia. Dodatkowo pozwoli to wykluczyć fakt, że być może Twój katar był tylko pozostałością po przebytej infekcji. Jeżeli to jednak alergia to warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z alergenem (w granicach rozsądku)
  • Zaopatrz się w przeciwhistaminowe leki na alergię, przyjmuj je regularnie i zapomnij m.in. o kaszlu, katarze i nieprzyjemnym drapaniu w gardle
  • Wykonaj odczulanie (jeżeli jest to możliwe)

Na koniec warto podkreślić, że wiosna minie i Twoje objawy alergii również – przynajmniej na najbliższych kilka miesięcy. Głowa do góry!