Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda jak leczyć zajady

Jak leczyć zajady?

Data publikacji 7 lipca 2022

Kątowe zapalenie warg zwane potocznie zajadami dotyka coraz większą liczbę osób. Sprawiają one duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Zazwyczaj trzeba się z nimi borykać przez dłuższy czas. Jak zatem stawić im czoła? Jak leczyć zajady? Czy da się ich uniknąć? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

jak leczyć zajady

Zajady co to?

Zapalenie kątów jamy ustnej, jak sama nazwa wskazuje, to schorzenie objawiające się ranami w kącikach ust. Mogą to być strupki, łuszczenia, zgrubienia, czy też pęknięcia. Często towarzyszy im pieczenie, ból, a niekiedy nawet krwawienie.

Zajady na ustach – przyczyny

Bardzo często słyszymy pytanie ,, Jak leczyć zajady?”. Jednak, aby czemuś zaradzić, najpierw trzeba poznać tego przyczyny. Zapalenie kątów jamy ustnej jest zazwyczaj związane z niedoborem żelaza i witamin głównie grupy B i C, niską odpornością, infekcją bakteryjną, zakażeniem drożdżakami oraz zapaleniem skóry. 

Może zdarzyć się jednak, iż kątowe zapalenie ust spowodowane jest ciążą lub chorobą. Przyczyną zajadów może być cukrzyca, anemia, alkoholizm oraz zakażenie HIV.

Zajady mogą być powiązane bezpośrednio z przyjmowaniem pewnych leków. Możemy tu zaliczyć antybiotyki, które osłabiają organizm, antykoncepcję hormonalną oraz kurację izotretynoiną. 

Do przyczyn powstawania zajadów należy zaliczyć również złe nawyki. Są to między innymi nieodpowiednia higiena jamy ustnej, nadmierne oblizywanie ust, palenie wyrobów tytoniowych, czy też oddychanie przez usta.

Jak zapobiegać zajadom?

Powinniśmy ze szczególną troską zadbać o higienę naszej jamy ustnej. Warto często wymieniać szczoteczkę do zębów oraz upewnić się, iż prawidłowo korzystamy z nici dentystycznej. Oprócz tego należy się regularnie badać. Zarówno pod kątem niedoboru witamin, jak i przewlekłych chorób. Starajmy się zdrowo odżywiać i w miarę możliwości ograniczyć złe nawyki wymienione wcześniej. Z pewnością te działania pomogą nam skutecznie przeciwdziałać powstawaniu zajadów.

jak leczyć zajady

Jak leczyć zajady?

Aby skutecznie przeciwdziałać schorzeniu, należy dojść do jego źródła. Jeżeli jego przyczyną jest niedobór witamin, trzeba je jak najszybciej dostarczyć organizmowi. Przykładowo witaminę B2 (ryboflawinę) możemy znaleźć w fasoli, roślinach strączkowych oraz mięsie.

Na rynku można napotkać wiele produktów ułatwiających radzenie sobie z występującym problemem. Są to przykładowo maści, pomadki lub balsamy do ust. Często mają one działanie przeciwzapalne. Oprócz tego pomagają dobrze nawilżyć usta. Dzięki temu nie odczuwa się nieustannej potrzeby oblizywania ust.

Jak leczyć zajady? – domowe sposoby

Jeżeli nie chcemy inwestować w gotowe produkty i wolimy tradycyjne rozwiązania, nie ma powodów do zmartwień. Istnieje wiele sposobów na zwalczanie zapalenia kątów jamy ustnej. Przy omawianym schorzeniu kluczowe jest odpowiednie nawilżenie. Można to zrobić za pomocą każdego kremu nawilżającego. Pamiętaj, aby kosmetyk nie zawierał w sobie alkoholu. Może to wysuszyć usta i pogorszyć sytuację. Jeżeli nie masz nic takiego pod ręką, skorzystaj z oliwy z oliwek lub miodu. Jest on również bogaty w  właściwości antybakteryjne. Pewnie niejednokrotnie każdy z nas zderzył się ze stwierdzeniem, że czosnek to naturalny antybiotyk. Sprawdzi się on również w przypadku zajadów! 

Opieka zdrowotna

Redakcja portalozdrowiu.pl

Nasz zespół specjalistek zajmuje się pisaniem artykułów na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i ciąży. Jesteśmy pasjonatkami mody, kreowania stylizacji oraz sztuki kulinarnej. Dzielimy się naszymi przepisami, inspirującymi pomysłami na modowe trendy oraz rozwijaniem nowych zainteresowań i umiejętności, aby dostarczyć naszym czytelnikom nie tylko praktyczne porady, ale także inspirację do pełnego życia w harmonii z własnym ciałem i otoczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?