portalozdrowiu.pl

Blog tematyczny o zdrowiu

Zdrowie

Holter EKG jak się przygotować?

Holter EKG jak się przygotować?

Badanie holterem nasuwa wiele pytań pacjentom. Większość z nich nawet nie wie, czym jest holter. Możemy napotkać na sporo niejasnych zagadnień związanych z tą kwestią. Są to najczęściej: ,,Do czego służy holter EKG?” ,,Holter EKG jak się przygotować?” ,,Ile trwa badanie?”. Nie ma powodów do obaw. W poniższym artykule przybliżymy pojęcie holtera oraz wyjaśnimy wszystko, co z nim związane.

Holter EKG – co to?

Holter to niewielkie urządzenie, które należy przymocować do odzieży. Jego rozmiary zbliżone są do smartfona. Niektóre z nich są nawet mniejsze. Holter zawiera elektrody. Ich ilość zależy od rodzaju urządzenia. Może ich być minimum 2, a maksymalnie 12. Należy je przymocować do klatki piersiowej na czas badania.

Holter EKG – do czego służy?

Holter EKG ma za zadanie monitorowanie pracy serca i jego ewentualnych zaburzeń. Trwa to dobę lub dwie. Tak więc urządzenie kontroluje zachowanie narządu podczas snu, jak i codziennych czynności. Holter diagnozuje przyspieszone bicie serca, jego nierówną pracę  lub kołatanie. Może również ułatwić specjaliście ocenę skuteczności leczenia antyarytmicznego

Holter EKG – jak się przygotować do badania?

Wiele osób zadaje sobie pytanie ,,Jak przygotować się do badania holterem EKG?” Nie wymaga ono szczególnie dużo. Należy jednak zadbać o kilka kwestii. 

Pierwszą z nich jest kąpiel bądź prysznic. Dokładnie umyj swoje ciało przed badaniem. Ze względu na elektrody nie można tego robić w trakcie. Skóra klatki piersiowej powinna być sucha. Nie smaruj jej niczym. Może to uniemożliwić przyczepienie elektrod. 

Kolejną kwestią jest owłosienie. Panowie powinni ogolić tors, aby włosy nie przeszkadzały w wykonaniu badania. 

Osoby z rozrusznikiem, czy też defibrylatorem muszą okazać certyfikat lekarzowi. Dzięki temu specjalista będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi ustawieniami. Jeśli przyjmujesz jakieś leki-poinformuj swojego doktora. 

Minimum dzień przed wykonaniem badania należy zrezygnować z intensywnego wysiłku oraz picia alkoholu. Tego dnia postaw na wygodny ubiór, aby nie przeszkadzał w przymocowaniu elektrod. Co najmniej godzinę przed zastosowaniem holtera nie pij kawy. Odpocznij w tym czasie.

Czego unikać podczas badania holterem EKG?

Oprócz pytań jak się przygotować do badania holterem EKG, pojawia się mnóstwo innych. Jednym z nich jest ,,Jak się zachowywać podczas jego trwania?’’. Ogólnie rzecz biorąc powinno się wykonywać wszystkie czynności z dnia codziennego. Jest jednak kilka kwestii, których należy unikać. 

Jedną z nich jest już wcześniej wspominana kąpiel, czy też prysznic. Ze względu na elektrody nie wolno się myć podczas badania

W trakcie jego trwania nie zaleca się również spożywania alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz picia kawy

Staraj się unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego. Jeżeli używasz elektryczne koce lub poduszki, zrezygnuj z nich na czas badania. 

Nie zbliżaj się do urządzeń, które wytwarzają pole elektromagnetyczne. Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie można zmieniać ustawień w rejestratorze!

Udostępnij