Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle rodzaje maseczek

Rodzaje maseczek – czym się różnią? Jakie wybrać?

Data publikacji 7 kwietnia 2022

Od 2020 roku niespodziewanie razem z COVID-19 spadł na nas obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Mimo, że wymóg ten niedawno został zniesiony, warto przypomnieć o ich zaletach. W poniższym artykule przedstawimy rodzaje maseczek, ich cechy oraz powiemy czym się różnią.

Zalety maseczek ochronnych

Maski ochronne przede wszystkim zapobiegają rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. To właśnie drogą kropelkową najłatwiej się nimi zarazić. Oczywiście są różne rodzaje maseczek, a co za tym idzie – rozmaite zastosowanie.

Pamiętajmy jednak, że pozytywne skutki noszenia masek będą miały miejsce, kiedy odpowiednio je dobierzemy. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje maseczek będą dla nas najlepsze, a z których należy zrezygnować.

Maseczki chirurgiczne (medyczne)

Do tej pory były to jedne z najbardziej rozpowszechnionych na naszych ulicach rodzaje maseczek. Wykonane są z cienkiego materiału, zawierają drucik. Umożliwia on lepsze dopasowanie maski w okolicach nosa. Medyczne maseczki składają się z warstw. W środkowej znajdują się cząsteczki filtrujące. 

Możemy wyróżnić rodzaje maseczek chirurgicznych w zależności od skuteczności filtracji. Najsłabiej filtrujący jest Typ I, zaraz po nim Typ IR. Typ II filtruje zagrażające nam bakterie, a jednocześnie nie utrudnia oddychania. 

Najwydajniejszy jest Typ IIR, którego stopień filtracyjny wynosi minimum 98%. Co więcej, są one odporne na przesiąkanie.

Możemy również znaleźć hypoalergiczne maseczki. Nadal są to maseczki medyczne, nazywane 3M. Możemy znaleźć ich rozmaite rodzaje. Każda z nich składa się z czterech warstw i zawiera właściwości masek typu II lub IIR.

Zadaniem maseczek chirurgicznych jest ochrona przed dostaniem się aerozoli drogą kropelkową. Nie dopasowują się one dobrze do twarzy. Przez to nie zapobiegają skutecznie zarażaniu się. 

Nie oznacza to jednak, że są zbędne. Często wirusy mogą się dostać do naszych dróg oddechowych przez kichanie bądź kaszel. Maseczki chirurgiczne zapobiegają przedostawanie się większych cząsteczek oraz kropel.

Dla kogo przeznaczone są maseczki medyczne?

  • pracowników medycznych,
  • osób podejrzanych o zarażenie COVID-19,
  • opiekunów osób podejrzanych o zarażenie wirusem.

Pamiętaj – maseczki medyczne przeznaczone są do jednorazowego użytku!

Rodzaje maseczek

Maseczki materiałowe

Kolejne, bardzo popularne w dzisiejszych czasach są maseczki materiałowe. Zazwyczaj wybierane ze względu na swój wygląd oraz wielorazowość (w przeciwieństwie do maseczek chirurgicznych). 

Jak wynika z badania  z 2015 roku A cluster randomised trial of cloth masks compared with medical masks in healthcare workers, maseczki materiałowe wykazują praktycznie całkowity brak skuteczności zapobiegania rozpowszechniania się infekcji. Przenikanie cząsteczek przez maseczki materiałowe podczas badań, wynosiło blisko 97%. Dla porównania, w przypadku masek chirurgicznych była to ponad połowa mniej, bo 44%. 

Maseczki materiałowe cechują się praktycznie zerową filtracją. Wyniki powyższych badań powinny skłonić osoby, które nadal z nich korzystają do refleksji. Czy nie lepiej postawić na inne rodzaje maseczek i zadbać o swoje zdrowie? 

Rodzaje maseczek filtrujących 

Maseczki filtrujące określane są jako półmaski. Wielorazowe maseczki zawierają specjalny filtr, który regularnie należy wymieniać. Najlepiej co 3-4 tygodnie. Pod wpływem dłuższego noszenia stają się coraz mniej skuteczne. Dzieje się tak ze względu na parę wodną, którą wytwarzamy. 

Maseczki filtracyjne zapobiegają przedostawaniu się płynnych pyłów oraz cząsteczek do dróg oddechowych. Stopień efektywności zależny jest od ich rodzaju.

Maseczki typu FFP1 mogą pochwalić się skutecznością na poziomie 80%, FFP2 94%, a FFP3 aż 99%! Każda z nich jest świetnie wyprofilowana. Dzięki temu dobrze dopasowują się do twarzy.

Rodzaje maseczek-maseczki medyczne N95

Maseczki N95 głównie wykorzystuje personel medyczny. Zapewniają minimum 95% skuteczności w nieprzepuszczaniu aerozoli oraz szkodliwych cząsteczek. Co ważne, chronią zarówno przed cząsteczkami dużymi, jak i małymi. Podobnie, jak w przypadku maseczek filtrujących, są one bardzo dobrze dopasowane. Ich wadą jest jednorazowość.

Opieka zdrowotna

Redakcja portalozdrowiu.pl

Nasz zespół specjalistek zajmuje się pisaniem artykułów na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i ciąży. Jesteśmy pasjonatkami mody, kreowania stylizacji oraz sztuki kulinarnej. Dzielimy się naszymi przepisami, inspirującymi pomysłami na modowe trendy oraz rozwijaniem nowych zainteresowań i umiejętności, aby dostarczyć naszym czytelnikom nie tylko praktyczne porady, ale także inspirację do pełnego życia w harmonii z własnym ciałem i otoczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?