Strona główna
Ciąża
Tutaj jesteś
Ciąża tyłozgięcie macicy a ciąża

Tyłozgięcie macicy a ciąża – czy są powody do obaw?

Data publikacji 7 kwietnia 2022

Macica jest pojedynczym narządem. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że swoim kształtem przypomina spłaszczoną, obróconą gruszkę. Jak każdy narząd, macica ma swoje ułożenie. Pewnie dlatego, kiedy słyszymy słowo tyłozgięcie, wydaje nam się, że jest to coś złego. Przez te skojarzenia kobiety niejednokrotnie szukają powiązań z wieloma aspektami i zadają sobie nurtujące pytania. Tyłozgięcie macicy a ciąża-czy jest się czego obawiać? Co to właściwie jest? Da się tego uniknąć A może należy to leczyć? Sprawdźmy i rozwiejmy wszelkie wątpliwości!

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Macica naturalnie pochylona jest do przodu, co nazywamy przodozgięciem. Taki typ zgięcia macicy występuje u 80% kobiet. Natomiast pozostałe 20% ma do czynienia z tyłozgięciem. Jak sama nazwa wskazuje, tyłozgięcie macicy charakteryzuje się odchyleniem trzonu narządu w kierunku kręgosłupa. Mimo, że nie jest to jej typowe ułożenie,  nie ma powodów do zmartwień

Tyłozgięcie macicy może objawiać się bolesnymi miesiączkami i/lub dyskomfortem podczas stosunku. Jest to jednak bardzo rzadkie. Zazwyczaj kobiety nie odczuwają skutków tego typu zgięcia macicy. 

Tyłozgięcie macicy – jakie są przyczyny? Czy wymaga leczenia?

Zazwyczaj tyłozgięcie macicy jest zjawiskiem wrodzonym. Czasami zdarza się jednak, że wynika ono z przebytych wcześniej schorzeń (endometrioza, mięśniak macicy), operacji, stanów zapalnych lub porodu.

Jeżeli tyłozgięcie jest kwestią wyłącznie anatomiczną, nie wymaga ono leczenia. Inaczej sprawy mają się w przypadku nabytego tyłozgięcia. Specjalista może również pomóc, kiedy towarzyszą mu negatywne skutki.

Tyłozgięcie macicy a ciąża-czy są powody do obaw?

Tyłozgięcie nie ma praktycznie żadnego wpływu na kwestię zapłodnienia, przebycia ciąży oraz porodu. Oczywiście niczego nie można wykluczyć w 100%. Czasami mogą zdarzyć się pewne problemy. Jest to jednak bardzo rzadkie, tak więc nie ma powodów do obaw

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Uwięzienie tyłozgiętej macicy ciężarnej

Uwięzienie tyłozgiętej macicy ciężarnej zdarza się bardzo rzadko, bo występuje zaledwie u 1,4% kobiet z tyłozgięciem. Najczęściej ma to miejsce w początkowej fazie drugiego trymestru ciąży. 

Macica naturalnie przemieszcza się w kierunku miednicy dużej. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach trzeciego miesiąca ciąży. Uwięzienie narządu następuje, gdy napotka ono jakąś przeszkodę. Może to być guz miednicy mniejszej, mięśniak macicy, zrosty pozapalne, endometrioza oraz inne nieprawidłowości. Uwięzienie tyłozgiętej macicy najczęściej objawia się bólem w dolnej części brzucha, częstym oddawaniem moczu, jego zatrzymaniem lub kłopotami z utrzymaniem. Może dać się we znaki również jako krwawienie pochwowe, ucisk odbytnicy, czy też zapalenie pęcherza moczowego.

Pamiętajmy jednak, że uwięzienie tyłozgiętej macicy zdarza się bardzo rzadko. Nie ma powodów do nieuzasadnionej paniki. Stres tylko szkodzi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu swojego zdrowia-skontaktuj się z lekarzem!

Czy typ zgięcia macicy wpływa na bliznę po cesarskim cięciu?

Oprócz liczby przeprowadzonych operacji oraz wieku pacjentki podczas wykonania cięcia, na gojenie blizny może wpływać również typ zgięcia macicy. Tyłozgięcie macicy może prowadzić do pojawiania się niszy w bliźnie (hipoechogennej przestrzeni). Omawiany przez nas typ zgięcia może powodować większe defekty blizny. Tyłozgięcie macicy może powodować gorsze gojenie się blizny po cesarskim cięciu. Dzieje się tak ze względu na jej odchylenie, a co za tym idzie-napięcie.

Jakie są korzyści z regularnej aktywności fizycznej?

Redakcja portalozdrowiu.pl

Nasz zespół specjalistek zajmuje się pisaniem artykułów na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i ciąży. Jesteśmy pasjonatkami mody, kreowania stylizacji oraz sztuki kulinarnej. Dzielimy się naszymi przepisami, inspirującymi pomysłami na modowe trendy oraz rozwijaniem nowych zainteresowań i umiejętności, aby dostarczyć naszym czytelnikom nie tylko praktyczne porady, ale także inspirację do pełnego życia w harmonii z własnym ciałem i otoczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?