Czy przepuklina kręgosłupa jest groźna? – wyjaśniamy
Data publikacji 7 kwietnia 2022Przepuklina kręgosłupa nazywana jest dyskopatią. W mowie potocznej często określana jest jako wypadnięcie dysku. Charakteryzuje się ona silnym, ostrym bólem pleców. Niejednokrotnie może on promieniować, w zależności od tego gdzie przepuklina jest umiejscowiona. Dolegliwość ta u wielu osób wywołuje niepokój i lęk. Lekarze odpowiadają na wiele pytań zdruzgotanych pacjentów. Czy przepuklina kręgosłupa jest groźna? Czy da się ją wyleczyć? Jakie są jej skutki? W poniższym artykule na nie odpowiemy. Wyjaśnimy również, czym dokładnie jest dyskopatia.
Przepuklina kręgosłupa – co to jest?
Pojęcie przepukliny kręgosłupa dla wielu osób brzmi bardzo abstrakcyjnie i przerażająco. Dlatego bardzo często słyszymy pytania czy przepuklina kręgosłupa jest groźna. Zanim jednak na nie odpowiemy, sprawdźmy co to właściwie jest.
Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową. Nadal mało Ci to mówi? Wyobraź sobie kręgosłup. Składa się on z 24 kręgów, ułożonych jeden na drugim. Pomiędzy nimi znajdują się krążki międzykręgowe nazywane dyskami. W ich wnętrzu jest jądro miażdżyste otoczone pierścieniem. W momencie kiedy pierścień pęka lub rozrywa się, jądro wysuwa się przez powstałą szczelinę. To z kolei powoduje ucisk na nerwy, a w konsekwencji ból. Przepuklina najczęściej występuje w dolnej części kręgosłupa – odcinku lędźwiowym.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
Główną przyczyną powstania tego urazu jest wiek. Zazwyczaj występuje u osób dojrzałych. Często podaje się ramy wiekowe 35-50 lat. Jednak ostatnio zauważalna jest wśród młodszych osób. Kolejną przyczyną powstania przepukliny jest brak odpowiedniej ilości ruchu. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o kondycję kręgosłupa przez całe życie. Należy pamiętać, aby go nie przeciążać. To też może powodować powstanie przepukliny, której źródłem są również urazy.
Przepuklina kręgosłupa – objawy
Jak już wcześniej wspominaliśmy, przepuklina kręgosłupa najczęściej może występować w odcinku lędźwiowym (70% przypadków). Nie oznacza to jednak, że tylko tam. Pojawia się również na wysokości klatki piersiowej (10% przypadków) oraz szyi (20%przypadków). Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, towarzyszy jej ból. Często zdarza się, że jest on promieniujący.
Przykładowo w przypadku odcinka lędźwiowego, możemy czuć dyskomfort również w okolicach pośladka, uda, a nawet stopy. Jeżeli przepuklina zlokalizowana jest w odcinku piersiowym, ból niejednokrotnie promieniuje w stronę klatki piersiowej. Natomiast w przypadku odcinka szyjnego ból odczuwalny jest w okolicach szyi, głowy, a nawet rąk.
Często pojawiają się jednak pytania: Czy przepuklina kręgosłupa jest groźna? Jakie są jej skutki, czy też powikłania?
Czy przepuklina kręgosłupa jest groźna? Jakie są jej skutki?
Skutki dyskopatii mogą być szczególnie niebezpieczne, kiedy zaniedba się leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć pojawiających się dolegliwości bólowych. Nie powinno się nieustannie tłumić objawów za pomocą środków przeciwbólowych.
W przypadku odcinka lędźwiowego oprócz bólu może występować mrowienie, drętwienie, zaburzenia i osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach nawet niedowład kończyn. Jeśli mamy do czynienia z przepukliną na wysokości klatki piersiowej mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Natomiast podczas występowania przepukliny na wysokości odcinka szyjnego pojawiają się silne bóle, zawroty głowy, szum w uszach, mrowienie w okolicach karku oraz drętwienie palców.
Czy dyskopatię da się wyleczyć?
U zdecydowanej większości osób zmagających się z dyskopatią możliwe jest leczenie. Zdarza się jednak, że czasami może ono nie być wystarczające. W takiej sytuacji konieczna jest operacja. Oczywiście cała kuracja powinna przebiegać pod okiem lekarza. Nie wolno niewelować przepukliny na własną rękę. Często może to pogorszyć stan zdrowia poszkodowanego. Proces terapii zazwyczaj trwa kilka tygodni. W tym czasie specjaliści zalecają ograniczenie wysiłku fizycznego, szczególnie narażającego kręgosłup na przeciążenie. Lekarze dobierają indywidualnie leki. Najistotniejszym elementem w procesie leczenia jest rehabilitacja. Dobierana jest ona przez specjalistę zgodnie z potrzebami pacjenta.