portalozdrowiu.pl

Blog tematyczny o zdrowiu

Zdrowie

Jakie objawy wskazują na choroby serca?

Jakie objawy wskazują na choroby serca?

Schorzenia serca często rozwijają się przez długi czas, a ich objawy bywają przez pacjentów bagatelizowane. Jakie są najczęściej diagnozowane choroby kardiologiczne? Jakie wywołują one symptomy?

Jakie są najczęściej diagnozowane choroby serca?

Najczęstsze choroby serca i układu krwionośnego to choroba wieńcowa, nadciśnienie i niewydolność serca. Czym charakteryzują się te dolegliwości?

Choroba wieńcowa występuje, gdy naczynia krwionośne dostarczające krew do serca ulegają zwężeniu lub zablokowaniu, co może prowadzić do bólu w klatce piersiowej lub nawet do wystąpienia zawału serca. 

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi może powodować cięższą pracę serca, prowadząc do niewydolności serca lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. To poważny problem dotykający osób w różnym wieku, nie tylko starszych, ale także coraz młodszych.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Taka dolegliwość może być potencjalnie śmiertelna, dlatego wymaga ona szybkiego rozpoczęcia leczenia.

Diagnozowane są również choroby serca, między innymi obejmują one migotanie przedsionków, wady zastawkowe serca czy kardiomiopatię. Poważnym problemem jest też miażdżyca naczyń krwionośnych, która podwyższa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

Objawy chorób serca – na co zwrócić uwagę?

Typowe objawy chorób serca to ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, duszność, szybkie męczenie się. Także mogą towarzyszyć im zawroty głowy oraz bóle głowy. 

Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej może przypominać ucisk, ściskanie. Najczęściej pojawia się ból w środkowej lub lewej stronie klatki piersiowej i może mu towarzyszyć ból lewego ramienia, barku, szyi, szczęki lub pleców.

Duszność może wystąpić, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu, i może się nasilić podczas aktywności fizycznej lub leżenia.

Z kolei objawy jak zawroty głowy lub oszołomienie mogą wystąpić, gdy do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi.

Inne objawy chorób serca mogą obejmować:

  • Szybkie lub nieregularne bicie serca,
  • Obrzęk nóg, kostek lub stóp,
  • Nudności lub wymioty,
  • Zimny pot lub bladość skóry,
  • Sinienie ust,
  • Kaszel lub świszczący oddech.

Należy zauważyć, że niektóre osoby z chorobami serca mogą w ogóle nie mieć żadnych objawów lub objawy mogą być łagodne i wobec tego nie zawsze są one od razu rozpoznawane jako związane z chorobą serca.

Kto zajmuje się leczeniem chorób serca?

Kardiolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. 

Lekarze o tej specjalności są przeszkoleni w zakresie diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum chorób serca i naczyń, w tym powszechnych chorób serca, które zostały wskazane wcześniej. 

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby serca, zaleca się wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza ogólnego, który zbada pacjenta, a następne w razie potrzeby może skierować go do kardiologa. 

Lekarz pierwszego kontaktu może również doradzić zmianę stylu życia iw razie potrzeby przepisać leki kontrolujące objawy chorób serca.

Gdy potrzebny jest sprawdzony kardiolog Bielsko Biała to miasto, w którym można zapisać się na wizytę do kardiologa prywatnie, aby otrzymać szybką pomoc w dolegliwościach.

Nie należy zatem bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na choroby serca. Szybkie podjęcie leczenie takich właśnie dolegliwości przekłada się na lepszy stan zdrowia na długie lata, a także zapewnia większy komfort i sprawność na co dzień i poprawia jakość życia.

Udostępnij