Zabieg odsysania tłuszczu – czy jest bolesny?
Data publikacji 7 października 2022Z medycyny estetycznej korzysta bardzo wiele osób. Jest to dziedzina, która cały czas dynamicznie się rozwija. Jednym z popularniejszych zabiegów jest zabieg odsysania tłuszczu, czyli liposukcja. Na czym polega i czy jest bolesna?
Zabieg odsysania tłuszczu
Celem liposukcji jest oczywiście pozbycie się tłuszczu, który bardzo często zalega w okolicy brzucha, ud i bioder. Lekarz podczas wykonywania tego zabiegu modeluje ciało i odsysa zalegający tłuszcz. Liposukcję wykonuje się specjalną kaniulą pod ciśnieniem. Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej stosuje także lasery i ultradźwięki, które upłynniają tłuszcz, co wpływa na lepsze jego odessanie. Po zakończonym zabiegu pacjent musi nosić specjalne ubranie uciskowe, które modeluje ciało. Efekty widoczne są od razu, choć pełen efekt ocenia się dopiero po mniej więcej dwóch miesiącach. Najczęściej liposukcja jest wykonywana w okolicy brzucha, ud, ramion i bioder. Coraz częściej także stosuje się ją do redukcji podwójnego podbródka.
Rodzaje liposukcji
Dziedzina medycyny estetycznej cały czas się rozwija, a więc i powstają nowe metody odsysania tłuszczu. Jedną z bardziej popularnych jest liposukcja laserowa, która poprawia jędrność i gęstość skóry. Efekty widoczne są natychmiast, choć przez przynajmniej dwa lub trzy miesiące skóra cały czas ulega przebudowie. Liposukcja ultradźwiękowa jest drugim często wykonywanym zabiegiem. Tkanka tłuszczowa zostaje rozbita ultradźwiękami. W przypadku liposukcji infradźwiękowej można odessać większe ilości tłuszczu. Skóra jest bardziej napięta, a zabieg odsysania tłuszczu trwa bardzo krótko. Ostatnim rodzajem jest liposukcja kawitacyjna. Jest to nieinwazyjna metoda, która uszkadza komórki tłuszczowe.
Czy zabieg odsysania tłuszczu jest bolesny?
Wybierając się na liposukcję, nie trzeba obawiać się bólu. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Niekiedy pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a innym razem ogólne. Jeśli podawana jest narkoza, to pacjent musi przynajmniej jedną dobę pozostać w szpitalu. W przypadku miejscowego znieczulenia już po paru godzinach można udać się do domu. Czasami niektóre osoby odczuwają dyskomfort po pewnym czasie od zabiegu. Mogą pojawić się obrzęki lub siniaki. Warto na pewno wziąć sobie parę dni urlopu, aby dojść do siebie i odpocząć. Nie wolno dźwigać zbyt dużych ciężarów ani nadmiernie się przemęczać. Dużą ulgę przynoszą masaże, które dodatkowo modelują sylwetkę. W rzadkich przypadkach może zdarzyć się tak, że rekonwalescencja może przebiegać znacznie dłużej i wymagany jest wówczas dłuższy pobyt w domu i odpoczynek.