Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja mięśni (EMS) – jak działa i jakie efekty daje?

Data publikacji 8 lutego 2023


Treningi łączone ze stymulowaniem mięśni prądem elektrycznym mogą dać o wiele lepsze efekty niż zwykłe ćwiczenia. Jak działają treningi EMS i jakie mogą dać one rezultaty?

Czym jest EMS?

Elektrostymulacja mięśniowa, znana również jako EMS, wpływa na tkankę mięśniową za pomocą impulsów elektrycznych, które powodują skurcz mięśni. 

Impulsy elektryczne są dostarczane przez elektrody, a intensywność i częstotliwość impulsów można dostosować do wybranego rodzaju treningu oraz do określonych grup mięśni. 

Stymulacja elektryczna naśladuje sygnały, które mózg normalnie wysyłałby do mięśni, aby spowodować ich skurcz, powodując tym samym cięższą pracę mięśni niż podczas zwykłej sesji treningu siłowego.

Jak elektrostymulacja wpływa na mięśnie?

Zwiększona aktywacja mięśni spowodowana przez trening EMS może z czasem prowadzić do wzrostu siły mięśni oraz ich masy, a także do poprawy wytrzymałości i regeneracji tkanki mięśniowej. 

Mięśnie poddane EMS przechodzą przy tym proces podobny do tego, który zachodzi podczas treningu standardowego, co umożliwia uzyskanie wzrostu mięśni, zwiększenia siły i poprawy ogólnej sprawności.

Warto jednak pamiętać o tym, że EMS nie zastępuje tradycyjnego treningu siłowego, ale raczej można traktować go jako ćwiczenia uzupełniające, którą można stosować w połączeniu z regularnymi treningami innych typów w celu promowania wzrostu i siły mięśni. 

Jakie są efekty elektrostymulacji mięśni?

Elektrostymulacja, znana również jako EMS, może mieć kilka skutków dla organizmu, w tym:

  • Aktywacja i wzrost mięśni – elektrostymulacja może zwiększyć aktywację mięśni i prowadzić do wzrostu masy i siły mięśni w czasie, ich lepszej wytrzymałości i regeneracji.
  • Redukcja tkanki tłuszczowej – regularne treningi EMS umożliwiają zrzucenie nadmiaru kilogramów i wymodelowanie ciała.
  • Ulga w bólu – elektrostymulacja ma działanie przeciwbólowe, szczególnie w przypadku takich stanów, jak ból pleców, zapalenie stawów.
  • Poprawa krążenia – EMS może poprawić przepływ krwi, co może pomóc w redukcji chorób układu krążeniowego.
  • Zwiększona wydajność sportowa – taki trening może być stosowany przez sportowców w celu poprawy wydajności, przyspieszenia regeneracji organizmu i zmniejszenia ryzyka kontuzji.
  • Poprawiona sprawność – dodatkowo elektrostymulacja może być stosowana jako część zrównoważonego programu fitness, aby poprawić sprawność.

Wobec tego elektrostymulacja ma wiele potencjalnych korzyści, ale należy pamiętać o tym, że nie zastępuje ona zrównoważonego i zdrowego stylu życia.

Gdzie można rozpocząć ćwiczenia EMS?

Studia prowadzące ćwiczenia EMS są teraz obecnie w całym kraju, na przykład można zapisać się na trening EMS w Warszawie, Wrocławiu czy w Krakowie. Takie treningi prowadzi między innymi sieć In Time.

Jeżeli chcemy zapisać się na trening EMS Warszawa i inne miasta w Polsce są zatem miejscami, gdzie bez problemów można korzystać z tego typu nowoczesnych treningów, które mają korzystny wpływ na całe ciało. Warto je wypróbować, by zobaczyć, co spowodowało, że stały się tak popularne.

Opieka zdrowotna

Redakcja portalozdrowiu.pl

Nasz zespół specjalistek zajmuje się pisaniem artykułów na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i ciąży. Jesteśmy pasjonatkami mody, kreowania stylizacji oraz sztuki kulinarnej. Dzielimy się naszymi przepisami, inspirującymi pomysłami na modowe trendy oraz rozwijaniem nowych zainteresowań i umiejętności, aby dostarczyć naszym czytelnikom nie tylko praktyczne porady, ale także inspirację do pełnego życia w harmonii z własnym ciałem i otoczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?