Holter a alkohol – Jak przygotować się do badania?
Data publikacji 6 lipca 2022Badanie EKG metodą holtera ma ten sam cel, co zwykła elektrokardiografia. Wyróżnia się jedynie czasem trwania. Zajmuje to minimum kilkanaście godzin. Wiele osób czuje niepokój przed tego typu badaniem. Pojawia się wiele pytań, jak powiązane są niektóre kwestie. Holter a kawa, holter a alkohol – czy ma to jakiś związek? Jak należy przygotować się do badania? Czym dokładnie jest holter? Co można robić w trakcie badania?
Holter – co to jest ? Jak przebiega badanie?
Holter jest małym urządzeniem z elektrodami. Mocuje się go do ubrań (zazwyczaj do paska spodni). Natomiast elektrody lekarz przyczepia do klatki piersiowej. Holter służy do obserwacji pracy serca. Badanie to trwa 24 lub 48 godzin. W zależności od tego, jak zdecyduje lekarz. Dzięki nieustannemu monitorowaniu pracy serca możliwe jest wykrycie nieprawidłowości z nim związanych. Aby badanie przebiegło prawidłowo, nie wolno ruszać i odczepiać elektrod, ani rejestratora.
Holter a alkohol – przygotowania do badania
Badanie za pomocą holtera nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, że podczas jego trwania do ciała przymocowane są elektrody. Dlatego też nie zaleca się smarowania ciała olejkami, kremami lub balsamami. Warto pamiętać o luźniejszym ubraniu, aby czuć się komfortowo. W przypadku mężczyzn z dużym owłosieniem na torsie, konieczne może okazać jego zgolenie.
Wśród osób przygotowujących się do badania holterem pojawiają się różne pytania. Holter a kawa – czy ma to jakiś związek? Okazuje się, że tak. Minimum godzinę przed rozpoczęciem badania nie powinno się pić napojów zawierających kofeinę. Często pojawiają się również zagwozdki takie jak holter a alkohol – czy te dwie kwestie można ze sobą łączyć? Odpowiedź brzmi NIE. Co najmniej dzień przed wykonaniem badania należy się od tego powstrzymać. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku intensywnego wysiłku. Przed samym badaniem należy chwilę odpocząć.
Co robić w trakcie badania holterem?
Elektrokardiografia nie zawsze jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości związane z pracą serca. Właśnie dlatego stosuje się badanie za pomocą holtera, które trwa dużo dłużej. Dzięki niemu kontrolowana jest praca serca podczas każdej codziennej czynności (nawet snu). Dlatego w trakcie trwania badania należy wykonywać normalnie większość codziennych czynności. To dzięki temu możliwe będzie postawienie diagnozy przez lekarza. Pamiętajmy jednak, że nie wolno brać prysznica, ani kąpieli. Może to uszkodzić urządzenie. Zaleca się również zrezygnowanie z intensywnych, bardzo męczących treningów. Jeśli już taka sytuacja nastąpi, należy to odnotować.
Holter a alkohol
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, minimum dzień przed wykonaniem badania nie powinno się spożywać alkoholu. Podczas jego trwania również nie wolno tego robić. Napoje wysokoprocentowe mają duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W trakcie picia alkoholu praca naszego serca jest przyspieszona, a ciśnienie krwi zwiększone. Duża częstotliwość picia alkoholu może powodować również osłabienie mięśnia sercowego i jego nieregularne bicie. Dlatego tak ważne jest aby nie pić go w dużych ilościach. Szczególnie podczas oraz przed badaniem.
Pamiętaj! W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze o radę pytaj lekarza!