Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Objaw Lasègue’a

Objaw Lasègue’a – co to jest?

Data publikacji 8 lipca 2022

Nazwa objawu pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza-Charlesa Lasègue’a. Opracował on test, dzięki któremu można rozpoznać typ schorzenia, który towarzyszy pacjentowi. Objaw Lasègue’a to ból pojawiający się podczas leżenia na plecach przy jednoczesnym podnoszeniu dolnej kończyny. Może on pomóc w zidentyfikowaniu rwy kulszowej.

Objaw Lasègue’a-jak wygląda przeprowadzenie testu?

Test Lasègue’a można przeprowadzić w pozycji leżącej lub siedzącej. 

W pierwszym przypadku, pacjent powinien leżeć na plecach z wyprostowanymi nogami. Jego miednica musi być ustabilizowana. Osoba wykonująca badanie trzymając za piętę, podnosi wyprostowaną nogę osoby leżącej do momentu wystąpienia bólu. Istnieją jednak modyfikacje testu Lasègue’a.

Jedną z nich jest badanie w pozycji siedzącej. W przypadku wykonywania testu w ten sposób, pacjent prostuje kolejno obie nogi w stawie kolanowym. 

Kolejną z modyfikacji jest zginanie nogi w stawie kolanowym podczas silnego bólu. Powinno to skutkować jego uśmierzeniem. 

Dodatni objaw Lasègue’a można otrzymać również podczas unoszenia zdrowej nogi. Pacjent powinien leżeć prosto, mieć ustabilizowaną miednicę, jak w pierwszym przypadku. Jeśli w momencie unoszenia kończyny, pojawia się ból po przeciwnej stronie, mamy do czynienia z dodatnim wynikiem. Test Lasègue’a powinien przeprowadzić lekarz, bądź fizjoterapeuta!

O czym świadczy dodatni wynik testu Lasègue’a?

Dodatni objaw Lasègue’a ma miejsce wtedy, gdy pojawia się silny ból podczas unoszenia nogi. Występuje on, gdy zginana kończyna osiąga kąt od 45 do 60 stopni. Dodatni wynik testu Lasègue’a świadczy, iż pacjent ma problem z rwą kulszową. 

Co ważne, możemy się również spotkać z fałszywie dodatnim objawem Lasègue’a. Oznacza to, że podczas testu pacjent odczuwa silny ból, ale nie jest on spowodowany rwą kulszową, a napiętymi mięśniami. Specjalista jest jednak w stanie dostrzec, z jakim wynikiem testu ma do czynienia. Dlatego ważne jest, aby badania wykonywały osoby, które rzeczywiście mają wiedzę na dany temat.

Rwa kulszowa-co to jest?

Jak już doskonale wiemy, zazwyczaj objaw Lasègue’a świadczy o rwie kulszowej potocznie zwanej korzonkami. Dla tego schorzenia charakterystyczny jest m.in. ostry ból odcinka lędźwiowego, który niejednokrotnie promieniuje aż do stopy. Dzieje się tak, dlatego że właśnie w tamtym odcinku zlokalizowane są nerwy kulszowe. Często może utrudniać poruszanie się. Co więcej, ból może pogłębiać się przy najmniejszym uaktywnieniu mięśni. Może towarzyszyć mu mrowienie oraz uczucie drętwienia.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa może być związana m.in. z uciskiem nerwów kulszowych. Te z kolei źródło mogą mieć w nadwadze, cukrzycy, czy też stanie zapalnym. Do powstania rwy kulszowej niejednokrotnie prowadzi przeciążenie. Jedną z przyczyn rwy kulszowej może być również dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego. Do powstania rwy kulszowej doprowadza również szok termiczny (nagłe ochłodzenie organizmu).

Jak znaleźć hobby, które sprawi przyjemność?

Redakcja portalozdrowiu.pl

Nasz zespół specjalistek zajmuje się pisaniem artykułów na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i ciąży. Jesteśmy pasjonatkami mody, kreowania stylizacji oraz sztuki kulinarnej. Dzielimy się naszymi przepisami, inspirującymi pomysłami na modowe trendy oraz rozwijaniem nowych zainteresowań i umiejętności, aby dostarczyć naszym czytelnikom nie tylko praktyczne porady, ale także inspirację do pełnego życia w harmonii z własnym ciałem i otoczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?